Typy sylwetki Sheldona

Aby lepiej określić swoje predyspozycje do uprawiania konkretnego sportu, możesz przypisać swój typ budowy ciała do któregoś z trzech somatycznych typów sylwetki według Sheldona. William Sheldon na podstawie fotografii 4000 studentów wywnioskował, że istnieją 3 główne typy budowy ciała. Mimo, iż miało to miejsce w 1940 r. to w środowisku osób uprawiających sporty siłowe do dziś stosuje się kryteria Sheldona do określenia typu budowy ciała. Dzięki temu łatwiej jest ustalić odpowiednią dietę oraz plan treningowy dla danej osoby. Jeśli trafnie określimy typ sylwetki jakiejś osoby, możemy nawet stwierdzić czy ma ona predyspozycje do jakiegoś sportu czy być może w ogóle się do niego nie nadaje.

3 główne typy sylwetki – charakterystyka

ENDOMORFIK
Endomorficzny typ budowy charakteryzuje się dużą ilością tkanki tłuszczowej, grubymi kośćmi, ale też sporymi mięśniami. Innymi słowy typowy grubas. Osobom, którym najbliżej do tego typy sylwetki, ciężko jest pozbyć się dużego brzucha, ale dość łatwo nabierają masy mięśniowej. Z reguły są oni też bardzo silni. Endomorficy mają predyspozycje do sportów siłowych, ale nie sylwetkowych. Sprawdzą się m. in. w podnoszeniu ciężarów, trójboju siłowym, rzucie młotem oraz na zawodach strong-man. Jednak jeśli jesteś endomorfikiem, raczej nie bierz się za skoki o tyczce. Nie jest powiedziane, że endomorfik nie ma prawa uprawiać sportów lekkoatletycznych jednak osoby o lepszych predyspozycjach będą osiągać te same wyniki dużo mniejszym nakładem pracy.

EKTOMORFIK
Ektomorfik jest przeciwieństwem endomorfika. Niski poziom tkanki tłuszczowej oraz znikoma masa mięśniowa. Po prostu chudzielec absolutny. Ektomorfikom ciężko jest przybrać na wadze. Nie tyją nawet po pączkach. Niestety równie ciężko jest im wyhodować potężną muskulaturę. Dlatego też sporty siłowe nie są ich mocną stroną, ale też nie do końca. Jeśli jesteś bliski ektomorficznej budowie ciała być może nie porazisz nikogo wielkością bicepsa, ani nie zostaniesz strong manem, ale jesteś zapewne dość sprawny. Dzięki temu śmiało możesz uprawiać taki sport siłowy, w którym występują kategorie wagowe. Szczególne predyspozycje masz natomiast do sportów wytrzymałościowych, szybkościowych i lekkoatletycznych, a także do gimnastyki.

typy sylwetki SheldonaMEZOMORFIK
Mezomorfik łączy w sobie zalety endomorfika i ektomorfika. Charakteryzuje się niewielką ilością tkanki tłuszczowej oraz łatwością w nabieraniu masy mięśniowej. Innymi słowy urodzony osiłek. Mezomorficy mają predyspozycje niemal do każdego sportu. Przy odpowiednim treningu są w stanie wykształcić w sobie cechy pożądane w sportach siłowych, wytrzymałościowych czy lekkoatletycznych. Jeśli jesteś mezomorfikiem i jeszcze nie uprawiasz żadnego sportu to znaczy, że marnujesz talent dany Ci od Boga.

Główne typy sylwetki Sheldona rzadko występują w przyrodzie

Sheldon opracował 3 wzorcowe typy budowy ciała, jednak tak naprawdę są to jedynie wyznaczniki do bardziej szczegółowego określenia sylwetki danego osobnika. Rzadko się zdarza by ktoś był w 100% endo-, ekto- lub mezomorfikiem. Zdecydowana większość z nas jest mieszańcami tych trzech wzorców. Chcąc określić poprawnie swój typ budowy ciała powinieneś zastosować punktację Sheldona w skali 1 – 7. Im więcej cech poszczególnego typu sylwetki posiadasz, tym więcej punktów sobie przypisujesz. I tak klasyczny endomorfik otrzymuje punktację 7-1-1. Rasowy mezomorfik to punktacja 1-7-1, a punkty ektomorfika to 1-1-7. Tak więc osoba o punktacji 5-5-2 będzie krępej budowy ciała, misiowaty, ale nie grubas, barczysty o długich kończynach. Natomiast kogoś o szczupłych ramionach i nogach ale z nieco większym brzuchem określimy punktacją np. 3-3-7. Przypisując sobie punkty na wzór Sheldona możemy, co prawda z dużym marginesem, określić swoje predyspozycje do konkretnego sportu.

Typy sylwetki a predyspozycje do kalisteniki

Kalistenika tak naprawdę jest formą treningu, metodą, można rzec – modelem treningu, a nie sportem więc nie trzeba mieć do niej predyspozycji.

Będąc ektomorfikiem z łatwością przyjdzie Ci wykonywanie takich ćwiczeń jak podciąganie na drążku, stanie na rękach itd. Dzięki kalistenice rozwiniesz niesamowitą sprawność i wytrzymałość. Przy odpowiednim reżimie treningowym będziesz w stanie wykonywać ćwiczenia, które dla innych będą poza zasięgiem. Zatem nie przejmuj się trudnością w nabieraniu masy mięśniowej i postaw na sprawność, a po latach zobaczysz, że i Twój stan umięśnienia siłą rzeczy diametralnie się zmienił.

Jesteś endomorfikiem? Więc być może nie potrafisz podciągnąć się ani razu, ale zaraz… Dużą masę ciała możesz wykorzystać jako zaletę. Podciągając się zaledwie kilka razy będziesz o niebo silniejszy niż ektomorfik, który podciągnie się 20 razy. Masz ciężej więc wykorzystaj to. Kalistenika może być dla Ciebie znakomitym narzedziem w budowaniu olbrzymiej siły. Naucz się podciągać na drążku i podciągaj się coraz więcej. Rób coraz więcej pompek, przysiadów. Z Twoją masa ciała te ćwiczenia będą ciężkie, a to bardzo dobrze. Z czasem natomiast będziesz zaskakiwał ludzi jak bardzo sprawny jesteś przy Twojej krępej budowie. I pamiętaj, kalistenika to samo zdrowie, a Ty jako osoba ze skłonnością do tycia jesteś bardziej narażony na choroby cywilizacyjne. Zacznij więc uprawiać kalistenikę, a za kilka lat będziesz dziękował sam sobie za podjęcie tej decyzji.

Jeśli jesteś mezomorfikiem to jedyne co może stanąć Ci na drodze do zgłębienia tajników kalisteniki to brak motywacji i determinacji. Twoje ciało natomiast jest genetycznie przystosowane do każdej formy wysiłku. Nie masz więc na co czekać.

Najprawdopodobniej jednak masz cechy co najmniej dwóch typów sylwetki. Określ więc siebie metodą punktacji Sheldona i zastanów się co możesz osiągnąć uprawiając kalistenikę.

2 komentarze

 1. Hejo, swietnyswietwg blog, kapitalnie lrzystepny jezyk i pierwszalia liga, wiecej wiedzy nziz wikipeiadia. Wg punktacji wychodzi mi pi razy drzwi 4-5-5. Czy możesz scharakteryzowac mija sylwetke na podstawie tego zestawienia i zaproponowac plan treningowy na email lub tutaj? Rece umiesnione nie obrosniete nadmiernie tluszczem ale tez braki w formie i rzezbie. Nie trenuje od dawna. Ramiona i barki od zawsze dobrze wygladajace bez zbednego tluszczu, klatka lekko wieksza niz talia ale tylko nieznacznie. Brzuch, pas, biodra, posladki i uda to zbiornik tluszczu, opona i wystajacy brzuch, obfite boczki, przez uda i posladki nie pasują zadne spodnie, lydki smukle i wysportowane ale nie umiesnione zbyt widocznie. Wzrost 182cm. Aktualna waga 96kg (wiem, znaczna nadwaga). Potrafie wykonac wiekszosc cwiczen z marszu bez treningu, ale w malych ilosciach. Sorry za bledy. Pisze z kiepskiego telefonu.

  1. Cześć. Cieszę się że blog się podoba. Fajnie opisałeś swoją sylwetkę, ale nie wiem jaki jest cel treningowy. Podejrzewam, że nabranie mięśni i zrzucenie tkanki tłuszczowej, jak to zwykle bywa 🙂

   W Twoim przypadku wybrałbym połączenie ćwiczeń w seriach z obwodami. Wygląda to np. tak:

   1. Brzuch – 5 serii
   2. Pompki na uchwytach – 5 serii
   3. Podciąganie/przysiady/pompki francuskie – 3 obwody na czas

   Oczywiście to przykład jednego treningu. Powinieneś sobie ułożyć plan na 3 dni w tygodniu. Wykonujesz 1 – 2 ćwiczenia po 3 do 5 serii na główne grupy mięśni. Resztę treningu robisz w obwodach po 3 ćwiczenia, jak w przykładzie. Na następnym treningu możesz podciąganie zrobić w seriach a resztę w obwodach, np:

   1. Podciąganie – 3 serie
   2. Podciąganie podchwytem – 3 serie
   3. Pompki klasyczne/Scyzoryki/Pompki szczupakowe – 3 obwody na czas

   Obwody rób na wysokim tętnie. Nie odpoczywaj zbyt długo. Dlatego robimy to czas, aby dobrze palić tłuszcz i poprawić wydolność. W razie co podeślij plan to sprawdzimy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *