Trening nastolatka. 3 błędy młodości

Trening nastolatka. 3 błędy młodości

8 lutego, 2015 0 przez Rafał Mu.

Coraz więcej młodych osób postanawia rozpocząć treningi siłowe. Niestety, siłą rzeczy, 15 – latek nie posiada stosownego doświadczenia w tym temacie, więc musi posiłkować się czystą teorią, która zazwyczaj pochodzi z internetu. A ten przesycony jest tak rozmaitymi informacjami, że niekiedy trudno się połapać. Nietrudno zaopatrzyć się w profesjonalny magazyn traktujący o wybranym sporcie siłowym, jednak pamiętajmy, że takie pismo nie jest stworzone z myślą o nastolatkach. Skutkiem tego trening nastolatka jest zazwyczaj samotną przeprawą w celu zdobycia formy metodą prób i błędów. W pewnym sensie nie można temu całkowicie zapobiec, bo żadna teoria nie jest warta tyle co doświadczenie. Można jednak małolata w tej przeprawie odpowiednio ukierunkować, aby nie powielił najbardziej popularnych błędów.

Trening nastolatka musi być długi i ciężki – błąd nr 1

trening nastolatkaZacznijmy od tego, że mówiąc „nastolatek” mam na myśli przedział wiekowy 15 – 19 lat. Osoby młodsze nie powinny uprawiać sportów siłowych. Oczywiście aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, uwzględniając nawet ćwiczenia takie jak pompki czy przysiady, ale wykonywanie systematycznych treningów siłowych może być w tym wieku niebezpieczne i szczerze nie polecam tego robić samodzielnie.

Nastolatkowie 15+ mogą już zacząć ćwiczyć, ale…

Gdy ja byłem w podobnym wieku autorytetami w kwestii sylwetki byli Schwarzenegger i Stallone. Pamiętam dokładnie jak po obejrzeniu Rambo nachodziła mnie chęć pójścia na siłownię i ćwiczenia do nieprzytomności. I tak też poniekąd robiłem. Czas treningu był dla mnie najważniejszy. Uważałem, że skoro ćwiczę długo, to efekty muszą być. I tak uważa bardzo wiele nastoletnich zapaleńców. Przecież przyznać, że ćwiczy się zaledwie pół godziny to wstyd. Nie wiedziałem dlaczego w piątek, po pięciu dniach treningów z rzędu ledwo się ruszałem, natomiast w poniedziałek, po weekendowej przerwie, od razu lepiej się ćwiczyło. Teraz wiem, że ta weekendowa przerwa była dla mojego organizmu niczym haust powietrza dla tonącego.

Piszę o tym, by przestrzec młodych gniewnych z ogniem w oczach przed tego typu działaniem. Jeśli koledzy w szkole mówią Ci, że ćwiczą po 2 godziny codziennie, to albo kłamią, albo dążą do zrujnowania swojej formy. Zastanów się, dlaczego miałbyś trenować już na początku tak ciężko jak kulturyści z kilkuletnim stażem. To wbrew naturze człowieka.

ZALECENIA:
Na początek wystarczy Ci nawet 20 – 30 min ćwiczeń 3 razy w tygodniu. Na dodatek treningi nie powinny być od razu bardzo ciężkie. Nie stosuj za często ciężkich ćwiczeń, w których możesz wykonać jedynie 3 – 5 powtórzeń. Nie obciążaj za bardzo stawów i kręgosłupa, które być może nadal się rozwijają. Gdy zaczynasz swoją przygodę z treningiem siłowym, zacznij od najmniejszej możliwej dawki bodźców. Jeśli wykonujesz na przykład pompki 2 razy w tygodniu po kilka serii i masz ciągle efekty, to nie zwiększaj bezsensownie częstotliwości i objętości treningów.

Trening nastolatka nie da efektów bez hiper diety – błąd nr 2

d28Tyle się teraz czyta o diecie. Dieta to 80% sukcesu. Bez diety trening jest nic nie warty. Itd. W tych sloganach oczywiście kryje się prawda. Rozważmy jednak ich sens. Zazwyczaj przez słowo „dieta” rozumiemy specjalnie ułożony jadłospis bez żadnych odstępstw. I tak to właściwie wygląda w przypadku zawodowych sportowców. Zawodowcy nie mogą czasami zjeść jednej kanapki spoza diety bez zgody swojego trenera. Jest to wynikiem tego, że sukces zawodnika jest sumą pracy całego zespołu specjalistów, a nie tylko samego zawodnika. Dlatego też to, co wkłada sobie do gardła nie jest tylko jego sprawą.

Natomiast jeśli jesteś nastolatkiem i masz zamiar przejąć ścisłą dietę wprost z czasopisma kulturystycznego, to robisz duży błąd. Zalecenia co do dziennego spożycia białka, a także zapotrzebowanie na kalorie są tam bardzo uogólnione. Taka dieta zazwyczaj dostosowana jest jedynie pod kątem wagi. Otwieramy spis diet i czytamy: „Dieta dla osoby ważącej 80 kg”. Niestety, nie wszyscy faceci ważący 80 kg będą mieli takie same potrzeby.

Dietę należy układać biorąc pod uwagę przeróżne cechy ćwiczącego, jednak nastolatek powinien zwrócić uwagę szczególnie na jedną: staż treningowy. Ścisłość diety ma się zupełnie inaczej w przypadku osoby z 15-letnim stażem i inaczej w przypadku początkującej nastoletniej osoby.

ZALECENIA:
Nie musisz liczyć kalorii. Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania i dostosuj dietę do swoich celów. Proporcje makroskładników powinny być inne w przypadku osoby chcącej zrzucić kilka cm w pasie i inne gdy mamy do czynienia z chęcią nabrania masy ciała. O tym jak dobrać dietę pod siebie należałoby napisać oddzielny artykuł. Pamiętaj jednak, że Twoje ciało, z racji stażu treningowego, i tak będzie reagowało na trening. No chyba, że kalorie po bieganiu będziesz uzupełniał batonikami.

Trening nastolatka nie da efektów bez wspomagaczy – błąd nr 3

trening nastolatkaŚwiat suplementów wypełniony jest nimi po brzegi. Może i dobrze, wszak suplementacja jest bardzo pomocna. Nie każdy jednak wie czemu ma ona służyć. Preparaty anaboliczne są całkiem fajnym wynalazkiem, jednak po co je brać, gdy procesy anaboliczne w naszym ciele są na najwyższym poziomie? Pamiętam jak mój 16-letni kolega z olbrzymim entuzjazmem raczył się kapsułkami stymulującymi produkcję własnego testosteronu. Kurczę, 16-latek? Po co komuś zewnętrzna stymulacja do produkcji testosteronu, gdy takowa produkcja idzie w jego wieku pełną parą?

Ja niestety nie byłem taką mądralą w wieku nastu lat i z przyjemnością udawałem się do apteki po kreatynę. Efekt? Tymczasowe nawodnienie mięśni, które ulatywało zaraz po cyklu. Czym są i czemu służą typowe odżywki i suplementy możesz przeczytać na tym blogu:
https://kompaktowytrening.pl/odzywki-mase-miesniowa/
https://kompaktowytrening.pl/odzywki-mase-miesniowa-czesc-2/

ZALECENIA:
Suplementacja jest jak najbardziej pomocna. Jako nastolatek powinieneś uzupełniać dietę witaminami i minerałami, których we współczesnym pożywieniu jest bardzo mało. W niektórych sytuacjach możesz korzystać z preparatów białkowych, węglowodanowych lub białkowo-węglowodanowych, którymi zastąpisz posiłek. Nie potrzebujesz natomiast anabolików.

Trening nastolatka będzie tym efektywniejszy, im mniej błędów popełni on już na starcie. Warto zatem zastanowić się chwilę nad metodami treningu i nie ulegać młodzieńczym impulsom.