Trening brzucha metodą NA CZAS

Trening brzucha metodą NA CZAS

7 maja, 2019 4 przez Rafał Mu.

Skuteczna w swej prostocie metoda treningowa „NA CZAS” jest niestety prawie niestosowana w treningu siłowym. Wywodzi się z crossfitu i służy nie tylko do zwiększania wytrzymałości. Oczywiście długotrwały trening bazujący na wysiłku tlenowym w istocie buduje wytrzymałość i kondycję, jak ma to miejsce w przypadku biegów długodystansowych. Jednak w cross-treningu metodę „na czas” wykorzystuje się do zwiększania mocy oraz siły.

Dzieję się tak jeśli wprowadzimy odpowiedni czynnik. Nasz trening powinien polegać na tym, aby dane ćwiczenie lub zestaw ćwiczeń wykonywać stosunkowo krótko, ale z maksymalną wydajnością. Postępy przychodzą bardzo szybko ponieważ wystarczy urwać choćby parę sekund ze swojego najlepszego rekordu, aby zaliczyć progres.

Metodę „nas czas” można zastosować dosłownie do wszystkiego i nadal będzie ona skuteczna. Ponadto dzięki tej prostej metodzie możesz pracować nad dowolnym celem treningowym:

  • WYDOLNOŚĆ/KONDYCJA – Wybierz dowolny zestaw lekkich ćwiczeń siłowych i/lub aerobowych (możesz uwzględnić bieg) i zaplanuj ich kolejność. Wykonaj zestaw na czas od początku do końca lub w obwodach. Intensywność powinna być niska a czas może trwać od 15 do nawet 60 min.
  • MOC – Wybierz 2 do 5 ćwiczeń siłowych o średniej i/lub dużej trudności. Zaplanuj ich kolejność. Wykonaj zestaw od początku do końca lub w obwodach na czas. Intensywność powinna być bardzo duża, a czas krótki (kilka minut). Im więcej ćwiczeń w zestawie tym mniej obwodów powinien zawierać trening.
  • SIŁA – Wybierz 1 do 3 ćwiczeń siłowych o dużej trudności, które możesz wykonać w niskim zakresie powtórzeń (od 3 do 10). Dalsze zalecenia jw. Czas ogólny powinien być krótki, ok 5 – 10 min, a ogólna ilość powtórzeń niewielka.

Czynnik czasowy wprowadzany jest w niemal każdym sporcie siłowym – crossfit, stron-man, street-workout. Niestety w treningach rekreacyjnych to wciąż niedoceniana metoda treningowa. Szkoda.