Trener twarzą w twarz VS treningi online

Trener twarzą w twarz VS treningi online

29 maja, 2021 2 przez Rafał Mu.

Trening z profesjonalnym trenerem był kiedyś jedyną metodą na uprawianie ulubionej aktywności fizycznej we właściwy sposób. Oczywiście, jeśli poważnie traktowałeś swój cel i chciałeś uniknąć błędów. Nawet teraz masz dwie możliwości, jeśli nie znasz się na sporcie. Albo zdobędziesz informacje i wiedzę na temat sportu, który chcesz uprawiać, albo skorzystasz z usług profesjonalnego trenera.

Obie opcje mają plusy i minusy. Pierwsza daje możliwość zdobycia doświadczenia i zmusza do nauki, ale wymaga dużo czasu i determinacji. Drugi oszczędza czas i zapewnia cenne wsparcie, ale wiąże się również z wydawaniem pieniędzy. Poza tym wybór odpowiedniej usługi też nie jest łatwy.

Niektóre oferują spersonalizowane plany treningowe i wsparcie online, ale opinie w internecie są różne. Wsparcie polega czasami na odbieraniu telefonów jak w przypadku call center. Zadajesz pytanie i otrzymujesz odpowiedź. Jeśli chodzi o prowadzenie czyjegoś treningu, to trochę za mało.

Czy więc szkolenie online ma w ogóle sens? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Różne rodzaje treningów online

Przeglądając internet trafiłem na kilka ofert różniących się szczegółami, które mogą mieć znaczenie. Opieka trenerska online najczęściej polega na ustaleniu planu treningowego i stałym kontakcie z trenerem. To dobry układ, który może pomóc w skutecznej realizacji planu bez obaw, że coś pójdzie nie tak. W razie wątpliwości możesz poprosić o radę swojego trenera. Zaletą takich ofert jest to, że zawierają one filmy instruktażowe, dzięki czemu zawsze wiemy, jak wykonać określone ćwiczenia.

Ale… nie mam pojęcia, czy plan treningowy jest ustalany na określony czas. Niektórzy oferują na przykład pakiety 3-miesięczne. Co wtedy? Nie wiemy, czy otrzymujemy trzy plany treningowe, każdy na miesiąc, czy może jeden na trzy miesiące i płacimy tylko za opiekę trenerską. A może opieka trenera jest elastyczna, a trener systematycznie dostosowuje Twój plan do postępów. Tak byłoby najlepiej.

Dodatkowo na jednej ze stron oferujących takie usługi podajemy, że jeśli zamówimy pakiet miesięczny, dostaniemy plan treningowy, a jeśli zamówimy pakiet trzymiesięczny – indywidualny plan treningowy. Jak mamy to rozumieć? Czy plan treningowy nie jest osobisty w miesięcznym pakiecie?

Inna oferta, na którą trafiłem, była znacznie jaśniejsza. Trener zaznaczył, że klient wysyła raporty co dziesięć dni. Plan treningowy jest dostosowywany na podstawie raportu z postępów. Więc wiesz, jak wygląda usługa. Ale tym razem otrzymujemy tylko plan treningowy i kontakt z trenerem przez e-mail. Żadnych filmów ani instrukcji online. Przynajmniej trener o tym nie wspomina.

Kolejną fajną opcją jest możliwość spotkania się z trenerem online i wykonania treningu na żywo. Oczywiście cena jest dużo wyższa i wtedy płacimy za godzinę.

Czy trening z trenerem personalnym jest zawsze lepszy?

Trening z osobistym trenerem z definicji jest najlepszym sposobem na trening. Trener widzi, jak ćwiczysz i może natychmiast naprawić błędy. Poza tym może pokazać Ci, jak samodzielnie wykonać określone ćwiczenie. Ale…

Trenerzy dzielą się na gorszych i lepszych. Kiedyś, ćwicząc na siłowni, widziałem faceta robiącego pompki. Popełnił wszystkie błędy, jakie mógł popełnić, ale jego trener tylko biernie go obserwował. Innym razem widziałem, jak trener kazał dziewczynie wykonywać ćwiczenia jedno po drugim, ale nie wyjaśnił, dlaczego powinna to robić i jakie korzyści niosą ze sobą. To było tak, jakby trener przeczytał plan treningowy, a dziewczyna po prostu zrobiła to, co powiedział.

Oczywiście nie twierdzę, że wszyscy trenerzy tak pracują, ale wielu z nich tak działa. Chcę tylko powiedzieć, że dobry trener lepiej poprowadzi twoje treningi online niż leniwy twarzą w twarz.

Koszty i metody pracy

Podsumujmy wszystkie koszty związane z opieką trenerską online i na żywo. Oczywiście ceny są elastyczne i zależą od indywidualnego rodzaju współpracy.

Treningi grupowe

Treningi w grupie dawały największe korzyści w stosunku do kosztów. Za miesięczny karnet musieliśmy zapłacić 100 – 150 zł. Zazwyczaj obejmowało to dwa lub trzy treningi tygodniowo. Zaletą tego rozwiązania była możliwość treningu według planu trenera, który był przecież profesjonalistą. Po treningu można było podejść do trenera i zadać pytanie. Dobry trener zawsze chętnie rozmawiał z uczestnikami.

Jednak taki trening nigdy nie był osobisty ze względu na to, że każdy uczestnik realizował ten sam plan treningowy. Po drugie, ten rodzaj treningu nie może być stosowany do każdego rodzaju sportu. Jest dobry w przypadku sportów walki, aerobiku, tańca, crossfitu i wielu innych, ale nie np. w kulturystyce.

Niedawno pojawiła się kolejna wada treningów grupowych. Dziś możemy trenować w grupie tylko przez jakiś czas w roku pomiędzy lockdownami. Chyba że jesteśmy członkami jakiegoś klubu sportowego lub zawodowymi sportowcami. Ale to się zmienia i nigdy nie wiemy, czy nasz trener będzie prowadził treningi na żywo za miesiąc, za rok itd.

Osobiste treningi twarzą w twarz

Trening osobisty z trenerem twarzą w twarz jest zawsze najlepszym sposobem na trening. W ramach takiego treningu trener może skupić się tylko na Tobie. Jest to świetna opcja dla Ciebie, a Twoje postępy mogą przez to znacznie wzrosnąć. Ale pod warunkiem, że trener jest kompetentny i naprawdę dba o swoich klientów.

Oczywiście cena takiego treningu jest znacznie wyższa. Czasami za godzinny trening musimy zapłacić nawet równowartość miesięcznego karnetu. Cena to około 60 – 100 zł lub nawet więcej. Trzy treningi w tygodniu będą kosztować od 640 do 1200 zł miesięcznie.

To dość drogo, ale możemy ustalić, ile osobistych treningów chcemy mieć w ciągu miesiąca. Jeśli chcesz ograniczyć koszty, możesz zaplanować jeden trening personalny w tygodniu, a resztę czasu ćwiczyć samodzielnie.

Pamiętaj jednak, że im mniej osobistych treningów z trenerem masz, tym mniejsze możliwości skutecznego działania na dłuższą metę. Twój trener po prostu nie zna Ciebie i Twoich postępów, jeśli pracuje z Tobą nieregularnie.

Osobista opieka trenerska online

Otrzymujesz indywidualny plan treningowy, plan dietetyczny i wsparcie online. Za taką usługę zapłacimy 150 – 250 zł. Ale w każdym przypadku wygląda to inaczej i nie zawsze dostajemy to samo w tej cenie.

Zwłaszcza jeśli chodzi o wsparcie. Zwykle trenerzy oferują kontakt e-mailowy. Jeśli korzystasz z usług większej firmy, zapewne uzyskasz możliwość kontaktu poprzez konto osobiste na platformie internetowej. Ale szczerze mówiąc, wysyłanie wiadomości i czekanie na odpowiedź nie jest tym, czego szukasz. Tylko kontakt w czasie rzeczywistym gwarantuje wysokiej jakości opiekę trenerską.

Poszukaj trenera, który jest gotowy porozmawiać z Tobą przez telefon, sms lub jakiś komunikator. Kontakt powinien być jak najbliższy kontaktowi na żywo.

Trener online na kompaktowytrening.pl

Jeśli czytasz ten artykuł, znajdujesz się na stronie kompaktowytrening.pl, która jest moim osobistym blogiem. Jestem entuzjastą aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia, pracuję również jako trener personalny.

Jednak moja oferta znacznie różni się od pozostałych.

Jak powiedziałem wcześniej, każdy z trenerów jest inny i nigdy nie wiadomo, jak wygląda praca z każdym z nich. Dlatego proponuję pewien rodzaj współpracy, bardzo korzystny. Mam na myśli program Szybki Start polegający na 2-tygodniowej indywidualnej opiece trenerskiej całkowicie bezpłatnie.

Co to oznacza?

 • Osobisty plan treningowy.
 • Stały kontakt – rozmowa telefoniczna, WhatsApp, Telegram, sms, e-mail – najdogodniej dla klienta.
 • Nie ma potrzeby wysyłania żadnych raportów – mam stały dostęp do planu treningowego i mogę go zobaczyć w dowolnym momencie.
 • Wsparcie dietetyczne.
 • Żadnych zobowiązań, żadnych kosztów po 2 tygodniach współpracy. Teraz możesz zdecydować, czy chcesz kontynuować współpracę, czy przerwać ją bez żadnych kosztów.
 • Wystarczy wypełnić krótką ANKIETĘ.

Jak widać, oferuję 2 tygodnie gratis, żebyś mógł zobaczyć jak taka usługa wygląda bez płacenia za nic.

Ale jeśli zdecydujesz się kontynuować:

 • Otrzymujesz pakiet żywieniowy – możesz zdecydować, ile chcesz wydać. Są to produkty wspomagające dietę w celu odchudzania lub budowy mięśni. Pamiętaj, że produkty zawierają naturalne składniki, które również są w zwykłej żywności. Mają wzbogacić Twoją dietę w białko, węglowodany, witaminy i inne składniki odżywcze.
 • Zakup produktu, który proponuję oznacza 30-dniową opiekę trenerską i wsparcie dietetyczne.
 • To jedyna taka oferta, która zawiera osobistą opiekę trenera online i wysokiej jakości produkt odżywczy w cenie.
 • DODATKOWA KORZYŚĆ: oferuję edukację na temat aktywności fizycznej i odżywiania oraz możliwość współpracy ze mną jako partnerem. Jeśli chcesz do mnie dołączyć, pokażę Ci, jak promować zdrowy styl życia z zyskiem dla siebie. Zainteresowany?

Jak wybrać dobrego trenera?

Moim zdaniem są trzy najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Upewnij się, co otrzymasz w ramach usługi.

 1. Poznaj swojego trenera – niektóre firmy oferują swoje usługi trenerskie i mówią, że mają świetny zespół najlepszych trenerów, lekarzy i fizjoterapeutów. Świetnie! Ale szczerze … Czy chcesz, żeby JAKIŚ trener Cię trenował? A może wolisz sam wybrać trenera? Spróbuj dowiedzieć się, kim jest trener i co myśli o konkretnych tematach dotyczących treningu i odżywiania. I najważniejsze… Sprawdź, w czym się specjalizuje. To ogromna różnica, czy Twój trener przebiegł 10 maratonów, czy też jest kulturystą. Będzie to miało wpływ na całe Twoje życie treningowe.
 2. Kontakt w czasie rzeczywistym – dobry kontakt z trenerem to podstawa. Jedna 10-minutowa rozmowa może wyjaśnić więcej niż korespondencja e-mailowa. Nawet jeśli trener jest w tej chwili niedostępny, powinieneś mieć możliwość porozmawiania z nim w innym czasie.
 3. Poświęć swój czas i nie martw się – treningi z profesjonalistą oszczędzają Twój czas, ale możesz zaoszczędzić znacznie więcej czasu, jeśli wybierzesz dobrego trenera. Warto więc zapoznać się z opiniami lub lepiej… poświęć trochę czasu, aby zobaczyć, jak wygląda praca z trenerem. Większość trenerów oferuje bezpłatne konsultacje. Skorzystaj z niej i zadawaj wiele pytań. Wiem, że to może nie wystarczyć i możesz być nadal niezdecydowany. Dlatego oferuję program Szybki Start, abyś mógł zobaczyć, czy warto.

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to na pewno oglądasz sportowców w sieci i może rozważasz skorzystanie z usług trenera, ale nadal jesteś niezdecydowany. Mam nadzieję, że pomogłem ci trochę w podjęciu decyzji.