Siły ciąg dalszy

Siły ciąg dalszy

9 listopada, 2016 12 przez Rafał Musidlak

Trochę czasu minęło od publikacji planu treningowego na wzrost siły poprzez ćwiczenia z masą własnego ciała. Postanowiłem kontynuować ten wątek i dziś chciałbym zaprezentować Ci moją propozycję planu treningowego na siłę z wykorzystaniem nieco bardziej wymagających ćwiczeń.

W tym planie wszystkie warianty pompek wykonujemy skosem w dół, czyli z nogami na podwyższeniu, co znaczenie utrudnia to ćwiczenie. Do tego zastosujemy uchwyty do pompek, które pozwolą na większy zakres ruchu. Pojawiają się też ćwiczenia asymetryczne takie jak pompki na jednej ręce czy podciąganie na przemian.

Nie będziemy się bawić tutaj w ćwiczenia na brzuch na leżąco. Skupiamy się jedynie na dwóch wariantach – wznosach nóg w zwisie i bocznych wznosach na mięśnie skośne. Obydwa ćwiczenia robimy zawsze w pięciu seriach. Są tutaj też takie smaczki jak wzmocnienie barków w dniu nr 2 i zastosowanie ćwiczeń angażujących triceps w dniu nr 3.

UWAGA! Poniższy plan treningowy jest dobry, ale jest to tylko przykładowa rozpiska. Kompletny program treningowy znajdziesz tutaj: PROGRAMY TRENINGOWE DO POBRANIA.

Główne ćwiczenia w akcji

Jeśli ćwiczenia zawarte w planie są dla Ciebie za ciężkie lub zbyt trudne do wykonania, to zacznij od wcześniejszej wersji planu, który znajdziesz tutaj:

ZACZYNAMY PRACĘ NAD SIŁĄ

Pamiętaj, że jeden plan należy wykonać maksymalnie w kilka cykli. Jeden cykl oznacza wykonanie treningów od 1 do 3. Takich cykli zazwyczaj wykonuję 5. Nie oznacza to pięciu tygodni, bo trenować możesz częściej. Możesz na przykład w jakimś tygodniu wykonać 4 treningi, powiedzmy w poniedziałek dzień 1, w środę DZIEŃ 2, w piątek DZIEN 3 i w sobotę znów DZIEŃ 1. Wówczas kolejny tydzień zacznij od dnia nr 2, kontynuując cykl.

Może się też zdarzyć, że w jakimś tygodniu zdołasz wykonać tylko dwa treningi (praca, szkoła, obowiązki, brak weny twórczej, wiadomo – życie). Dlatego nie zrealizowanie planu nie powinno zakładać czasu 5 tygodni, lecz wykonanie każdego treningu minimum 5 razy, czyli razem 5 cykli.

siły ciąg dalszy

Większość ćwiczeń nie wymaga tłumaczenia. Są jednak takie, które lepiej opiszę z grubsza.

Podciąganie na przemian – jest to podciąganie asymetryczne polegające na podciąganiu się podbródkiem raz nad jedną dłoń, a raz nad drugą. Chwyt jak przy klasycznym podciąganiu.

Wznosy do złożonej wagi przodem – z angielskiego tuck front lever rises. Pozycja wyjściowa to zwis na drążku. Przyciągamy kolana do klatki jak podczas wznosów kolan na brzuch, po czym kolana wznosimy do drążka, tak aby plecy były równoległe do podłoża. Następuje rotacja w stawie barkowym. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie zginać ramion w łokciach, a jeśli już to minimalnie. Wracamy do pozycji wyjściowej.

Pompki szczupakowe skosem w dół – Pompki szczupakowe (pike push ups) z nogami na podwyższeniu. Ciało zgięte w biodrach pod kątem prostym, korpus prostopadły do podłoża. Więcej na tym filmie: Trening barków dla początkujących.

siły ciąg dalszyDipsy – Oczywiście wiadomo o jakie ćwiczenie chodzi, jednak ważne by w tym planie zastosować wariant dipsów na klatkę piersiową. Podczas takich dipsów ciało powinno być zgięte w stawie biodrowym pod dużym kątem i mniej więcej przypominać przewróconą literę “V” – nogi wyciągnięte lekko do przodu, a korpus pochylony. Uwaga, nogi w kolanach mogą być zgięte.

Wznosy boczne nóg na drążku – Zawiśnij na drążku, wzrok skieruj przed siebie. Następnie obróć głowę w prawo o 45 stopni. Twój wzrok wyznacza teraz pionową płaszczyznę, w której należy wznosić nogi. Wyprostowane nogi wznoś do momentu, aż znajdą się równolegle do podłoża lub jeśli masz siłę nieco wyżej, do kąta 45 stopni. To samo powtórz na drugą stronę. Możesz wykonywać wznosy na przemian, raz na lewo, raz na prawo, lub całą serię wykonać na jedną stronę, a później na drugą.

Powodzenia na treningach!