Kółka gimnastyczne. Sprzęt niezbędny

Kalistenista nie potrzebuje wiele sprzętu do trenigu, ale jednak. Na pierwszym miejscu jest oczywiście drążek do podciągania. Druga pozycja to uchwyty do pompek. Kolejna niezbędna rzecz to kółka gimnastyczne nazywane też z angielskiego po prostu ringami. Może Ci się wydaje, że ringi to zabawki dla zaawansowanych. Nic bardziej mylnego. Z ich użyciem można wykonać wiele ćwiczeń, które nie wymagają wielkiej siły oraz umiejętności.

Oczywiście cała magia kółek gimnastycznych to możliwość wykonania najtrudniejszych wariantów ćwiczeń z wykorzystaniem własnego ciała. Jeśli więc jesteś osobą początkującą, to nic nie stoi na przeszkodzie by wdrożyć do treningów ćwiczenia na ringach. Jeśli zaś masz już za sobą pewien staż treningowy, to… no cóż, po prostu MUSISZ mieć kółka gimnastyczne.

Kółka gimnastyczne to konieczność czy zbędna ekstrawagancja?

Może Ci się wydawać, że ćwiczenia na kółkach gimnastycznych to tylko jakieś tam urozmaicenie. Na przykład dipsy na kółkach przecież niewiele się różnią od tych na poręczach. Już spieszę wyprowadzić Cię z błędu. Wariant na ringach wymaga o wiele większej siły. Poręcze są sztywno zakotwiczone więc jedyne zadanie, jakie należy do Twoich mięśni, to wypchnąć Twoje ciało w górę. Kółka gimnastyczne swobodnie zwisają więc zadanie jest o niebo trudniejsze. Już samo utrzymanie się w pozycji wyjściowej wymaga sporego napięcia mięśni, a gdzie tu jeszcze praca koncentryczna?

kółka gimnastyczne

Mówię to wprost z doświadczenia. Kiedyś nie robiłem pompek na poręczach wcale. Spróbowałem jednak zrobić parę seryjek dipsów na poręczach w parku. „Wow, nieźle wchodzi” – pomyślałem. To uczucie rozrywania klatki w dolnej pozycji i pompa po skończonym ćwiczeniu. Zakochałem się w dipsach od pierwszego powtórzenia. Postanowiłem, że od tego momentu będzie to stałe ćwiczenie w moim repertuarze. Miałem jednak pewien problem. Tamtymi czasy trenowałem w warunkach domowych, a montaż w pokoju poręczy do ściany jakoś mi nie leżał. Od razu pomyślałem o kółkach gimnastycznych. Przecież to to samo, a praktyczniejsze. Nie trzeba nic wiercić, tylko zawiesić na drążku.

No i voila. Kółka się pojawiły a ja z zadowoleniem rozpocząłem trening. Tylko że był mały szczegół. Nie zrobiłem ani jednego powtórzenia. Co jest? Przecież w parku tak ładnie szło!

Oczywiście nie dałem za wygraną i zaczynając od zera doszedłem w końcu do pełnych powtórzeń. Teraz wykonuję dipsy tylko na ringach. Uwielbiam je. Jeśli używasz poręczy to fajnie, ale na pewnym poziomie warto przejść na kółka. Jeśli zależy Ci na fundamentalnej kalistenice w celu poprawy siły i sprawności, to ten sprzęt uważam za niezbędny dla Ciebie. Nie chodzi tylko o dipsy. Chodzi też o różne warianty pompek i inne ćwiczenia. Zauważ, że na ci co na siłowni wyciskają na sztandze 100 kg, nie biorą po 50 kg na stronę, gdy wyciskają hantle. Ciężar musi być mniejszy, bo hantle w przeciwieństwie do sztangi to dwa wolne ciężary.

kółka gimnastyczne

W przypadku ćwiczeń na ringach jest podobnie. Obie ręce pracują niezależnie od siebie, a to wymaga od Ciebie większej siły wszystkich współpracujących mięśni w danym ćwiczeniu. To jest klucz.

Ćwiczenia na kółkach gimnastycznych i przyjaciele

Porównajmy teraz niektóre ćwiczenia z ich bliźniaczymi wariantami na kółkach gimnastycznych.

Pompki na uchywtach vs pompki na kółkach gimnastycznych.
Różnica między uchwytami a ringami jest taka jak między sztangą a hantlami. Po pierwsze, kółka oznaczają mniejszą stabilność ponieważ pracują niezależnie od siebie. Uchwyty są też dwa osobne, ale postawione na podłodze nie mogą zmienić swojego położenia. 1:0 dla ringów. Poza tym wysokość uchwytów jest stała. Co prawda możesz sobie sprawić wyższe paraletki, ale i ich wysokość będzie niezmienna. Wysokość kółek nad podłogą możesz zmieniać dowolnie i płynnie. Możesz je umieścić 10 cm nad podłogą lub 20 cm i wykonywań jeszcze głębsze pompki, rozciągając klatkę maksymalnie, jak przy wyciskaniu hantli. 2:0 dla ringów. I kolejna rzecz. Pompki na ringach możesz wykonywać w jeszcze rozmaitszych wariacjach, np. rozpiętki na kółkach gimnastycznych. Tego nie zrobisz na uchwytach. 3:0 dla ringów. Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz zawiesić kółka bardzo wysoko, np. 120 cm nad podłogą i robić pompki skosem dodatnim.

Dipsy na poręczach vs dipsy na kółkach gimnastycznych.
Różnicę właściwie opisałem już wcześniej. Dodam tylko, że kółka gimnastyczne dają możliwość poszerzenia rozstawu w każdej chwili, co jeszcze bardziej utrudni ćwiczenie.

Podciąganie australijskie na drążku vs podciąganie australijskie na kółkach gimnastycznych.
Tzw. australiany to świetne ćwiczenie na plecy, mięśnie czworoboczne i tylną część barków. Kółka dają Ci jednak dodatkową możliwość podciągania z supinacją nadgarstków w celu zaangażowania bicepsów. Ponadto podciągając się możesz stopniowo rozszerzać dłonie względem siebie symulując unoszenie hantli w bok w opadzie tułowia, jako ćwiczenie na tylne aktony barków. Dużo więcej możliwości w przypadku australianów.

To oczywiście nie wszystkie ćwiczenia. To tylko przykłady tego jak wiele możliwości dają Ci kółka gimnastyczne. Twoje zadania: Spraw sobie kółka gimnastyczne, obserwuj bloga bo ćwiczenia z użyciem ringów będą tu opisywane i buduj monstrualną siłę. Jedziemy!

20 komentarzy

  1. Trx są spoko ale nie zrobisz na nich wszystkiego tego co na kółkach. Generalnie nie ma sensu ich kupować. Różnica w cenie nie jest tego warta. Lepiej od razu kupić kółka bo zrobisz na nich wszystko to co na TRX’ach i jeszcze więcej.

  2. Najlepiej nie wymieniaj tylko kup kółka. Stosuje trx na co dzień i są pewne znaczące różnice między nimi a kółkami np. uchwyty trx są obracalne, kółka nie i trzeba rozluźniać chwyt w niektórych ćwiczeniach. Trx są lekkie i poręczne (łatwo je zabrać np. na wakacje) w przeciwieństwie do kółek w wersji metalowej. Wiele ćwiczeń można zrobić na kółkach, ale będzie po prostu nie wygodnie np. wszystkie z umieszczeniem nóg w uchwytach – trx ma dodatkowe paski na nogi, a kółka nie, są sztywne.

  1. Moim zdaniem nie ma różnicy. Z tym że drewniane są droższe. Ja mam stalowe, na łańcuchach. W następnym wpisie będzie o dipsach na kółkach. Omówię w filmie swoje kółka, w tym ich wady i zalety.

  1. Bos uważam za zbędny, niczego nie wnosi do treningu. Guma power band jak najbardziej. Można nią sobie pomóc w niektórych ćwiczeniach, albo utrudnić np pompki

 1. Siema. Masz jakis pomysl na dobry trening cardio bez meczenia nog ? Aktualnie trenuje nogi na silce silowo 2x w tyg w sr I sob ciezkie siady I martwe ciagi I czasami podrzut w sr zakres 5 powt w sb 3 powt po 5 serii. Sila nog to u mnie priorytet I chce miec nogi w 100 proc gotowe do.dzialania

  1. Ps myslalem.nad boksem. Min napierdalania jak najszybciej w worek po tem powolne tempo I znow min szybkiego napier w worek I tak z 3 razy. Tu.nie chodzi o technike.uderzen tylko o to zeby max sie zmeczyc xd

  2. Worek bokserski to super sprawa. Można jeszcze pomyśleć o skakance. Warto podpatrzeć treningi fighterów, bo oni mają fajne ćwiczenia cardio, np uderzanie młotem w oponę, albo trening z linami battle ropes. Tak z głowy to jeszcze mi na myśl przychodzi uderzanie workiem o podłogę (podnosisz lekki sandbag nad głowę i walisz z całej siły o podłogę oburącz), albo przerzucanie worka nad poprzeczką. Oczywiście każde z tych ćwiczeń wymaga jakiegoś sprzętu i warunków, a także miejsca. Wszystko zależy od kreatywności i własnych możliwości. Generalnie cardio bez użycia nóg to dość ciężka sprawa, ale do wykonania.

 2. Bez watpienia ten sprzet daje mnostwo mozliwosci ale jak mieskasz w budynku, nie za bardzo jest gdzie przyczepic te kolka.

  1. Można przecież zawiesić na drążku do podciągania. Ewentualnie zamontować dwa haki na kołki rozporowe do sufitu

   kółka gimnastyczne

 3. Zanim kupiłem swoje kółka pogrzebałem na różnych forach co ludzie piszą. Większość głosów było za drewnianymi kółkami. I takie sobie sprawiłem. Jestem bardzo z nich zadowolony.

 4. Właśnie kilka dni temu zakupiłem drewniane kółka gimnastyczne i jestem z nich mega zadowolony. Oczywiście tak jak napisałeś, że ćwiczenia na kółkach to inna liga. Przykładowo, dipsy na poręczach, a na kółkach to inna bajka 🙂

  Czekam, na opis ćwiczeń z użyciem ringów na Twoim blogu.
  BTW świetny blog 🙂

  Pozdrawiam

  1. Oba komplety są dobre. Te drugie są droższe ale bardziej funkcjonalne. Mają miarkę na przykład. Od Ciebie zależy czy wolisz dopłacić za luksusy 🙂

 5. A ja nie zgodziłbym się z twierdzeniem że kółka przewyższają trx-y. I nawet nie bardzo porównywałbym te dwa przyrządy, chociaż z pozoru to prawie to samo. Kółka są super do ćwiczeń w których zwisa się na nich całym lub prawie całym ciężarem ciała i potrzebny jest pewny chwyt. Osobiście uwielbiam podciąganie się na kółkach za możliwość wyboru trajektorii ruchu której drążek nie daje. To samo w australianach. Pompki na kółkach też są ok, ale w wersji „bazowej”, czyli z kółkami w mniej więcej stałym rozstawie. I tu kończy się ich zastosowanie. Trx daje więcej możliwości kombinowania. Np. moje „autorskie” ćwiczenie które nazywam „rozpiętkowypychanie” jest mixem rozpiętek i pompek. Początek serii to rozpiętki z maksymalnym rozciągnięciem klatki na prawie prostych rękach, w miarę zmęczenia płynna zmiana mechaniki ruchu z włączaniem wypychania łapami i coraz mniejszym rozjeżdżaniem się uchwytów na boki a pod koniec zwykłe pompki bez zmiany szerokości rozstawu. I do tego musi być trx bo ma obrotowe uchwyty, na kółkach byłby problem. Ćwiczenia typu uginanie rąk czy prostowanie też są do zrobienia tylko na trx. Tzn. jak ktoś się uprze to może i na kółkach, ja też kiedyś biceps robiłem z kamieniem ale wygoda i efektywność takich prowizorek pozostawia wiele do życzenia.
  Ogólnie jeden przyrząd i drugi daje sporo możliwości, ale każdy na swój sposób, ich zastosowanie pokrywa się tylko w niewielkim zakresie. I generalnie uważam że mogą być co najwyżej ciekawym sposobem na zróżnicowanie i wzbogacenie treningu, ale jako baza się nie nadają.
  Podzielę się swoimi przemyśleniami w tej kwestii. Latem miałem „fazę” na ćwiczenie na tych przyrządach, na fit parku trenowałem z kolesiem który używał kółek, ja przynosiłem trx-a i tak wzajemnie się uzupełnialiśmy. Było nawet fajnie, ale po kilku tygodniach odszedłem od tego i wróciłem do sprawdzonych poręczy i uchwytów, zostawiłem w programie tylko podciąganie na kółkach. Myślałem że gdy nauczę się stabilizować uchwyty i opanuję „telepanie się” ich na boki przy pompkach, zacznę w końcu odczuwać pracę mięśni tak jak do tego przywykłem. Ale nic z tego. Po każdym treningu byłem obolały, ale bolały głównie ponaciągane ścięgna. Praca mięśni jakaś tam była, ale większą część energii pochłaniało utrzymywanie stabilności niż właściwy ruch. Namęczyłem się, a i tak czułem się niedotrenowany. I tak zdegradowałem trx-a do przyrządów z kategorii „z braku laku i kit dobry”. Tzn. gdyby los znów rzucił mnie gdzieś w miejsce bez dostępu do żadnych przyrządów, powiesiłbym sobie trx-a choćby na drzewie i cieszył się że lepszy taki trening niż żaden. Ale jeśli mam do dyspozycji wypasiony fit park to korzystam z możliwości jakie daje i jest z tego większy pożytek.

  1. Dla mnie kółka to podstawa, ale to oczywiście zależy od własnych preferencji. W porównaniu do kółek TRX to taka zabawka, nie obrażając. Raczej kojarzy mi się z fitblogerkami 🙂 Nie dają np możliwości głębokiego chwytu czy swobodnego ustawienia łokci (do wewnątrz) jak w gimnastyce, więc rozpiętki z prostymi łokciami na TRX uznałbym nawet za niezbyt zdrowe i bezpieczne. Podobnie obracane chwyty to wg mnie wada.

 6. Kółka gimnastyczne to mój ulubiony przyrząd treningowy. Trening na nich wplatam w resztę CrossFitu praktycznie codziennie i uważam, że w dużej mierze zawdzięczam im swój progres. Pamiętam, jak mniej więcej rok temu, w listopadzie 2018, wymęczyłam (bo nie można nazwać tego inaczej ;)) swojego pierwszego siłowego ring muscle upa, potem w ogóle się strasznie wkręciłam w gimnastykę i oprócz doskonalenia tego, tak w sumie podstawowego ćwiczenia, zaczęłam kombinować z innymi. Kółka uważam za jeden z najlepszych wynalazków ludzkości. Są lekkie, poręczne i można je ze sobą wszędzie zabrać. Trening na nich pomógł mi doprowadzić do całkowitego zdrowia bark po dawnej kontuzji, poprawił bardzo mobilność, wzmocnił stawy, szczególnie łokcie, co jest nieocenione przy podnoszeniu ciężarów. No i daje mi mnóstwo frajdy, tym bardziej, że mogę w ten sposób ćwiczyć nie tylko w boxie, ale i w domu oraz w plenerze, co akurat najbardziej lubię – przez całe minione lato spędzałam tak wczesne poranki przy okazji spaceru z psami.

  Jeśli chodzi o materiał – osobiście wolę i polecam kółka drewniane, a w zasadzie ze specjalnej sklejki drewnianej, najlepiej bukowej. Drewno ma naturalne pory, w które wsiąka pot, wraz z magnezją zapewnia dobry i pewny chwyt. Z tego względu nie powinno być pokryte żadnym lakierem. Inna sprawa – to kwestia estetyki – kółka drewniane są po prostu ładne – ale ja jestem kobietą, do tego graficzką z zawodu, więc stąd moje fanaberie 😀

  Warto też zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są kółka w dwóch grubościach – 28 i 32 mm. 28 mm to standard gimnastyczny FIG, 32 mm dość często spotyka się na zawodach CrossFitowych. To są niby tylko 4 mm, ale ta różnica jest trochę odczuwalna, choć nie jakoś strasznie. Swoje własne kółka mam 28 mm, na zawodach i różnych warsztatach ćwiczyłam też na 32-milimetrowych i nie zauważyłam, aby wpływało to na jakość ćwiczeń czy wyniki workoutów. Tyle, że ja nie używam żadnych skórek ani gripów, ale u osób które ich używają i mają małe dłonie, 32 mm może być trochę za grube.

  Jeśli chodzi o TRX – dla mnie jest to przyrząd w zasadzie bezużyteczny (i trochę przekombinowany), ze względu na brak możliwości trzymania go false gripem – dla mnie to podstawowy chwyt do muscle upa i do innych ćwiczeń.

  1. Obecnie także stosuję kółka drewniane. Zgadzam się z Tobą w 100%. TRX’ów nawet nie ma co porównywać do kółek gimnastycznych. Moim zdaniem nadają się jedynie do wiosłowania odwrotnego i niczego więcej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *