Kalistenika Funkcjonalna – Program treningowy

Kalistenika Funkcjonalna – Program treningowy

23 sierpnia, 2020 Wyłącz przez Rafał Mu.

Cześć! Znajdujesz się na stronie mojego programu treningowego Kalistenika Funkcjonalna. Jak sama nazwa wskazuje cały program oparty jest na ćwiczeniach bez obciążenia zewnętrznego, a jedynie z masą własnego ciała.

Ja sam kalistenikę traktuję jako fundament treningu siłowego i uważam, że dzięki ćwiczeniom tego rodzaju można poprawiać swoją siłę fizyczną oraz zwiększać masę mięśniową przez długie lata.

Dlaczego „funkcjonalna”? Ponieważ ten program treningowy poukładany jest progresywnie i zawiera zestawy ćwiczeń o różnym stopniu zaawansowania. Uwzględnia także metody treningowe sprzyjające wzrostowi siły, wytrzymałości siłowej oraz eksplozywności.

To z kolei oznacza, że systematyczna realizacja programu to nie tylko poprawa sylwetki, ale także siły, sprawności fizycznej oraz formy ogólnej w wielu płaszczyznach.

Dla kogo przeznaczony jest program Kalistenika Funkcjonalna?

  • Dla osób, które cenią sobie możliwość wykonania treningu w domu,
  • Dla osób, którzy chcą ograniczyć wykorzystanie sprzętu treningowego do minimum,
  • Dla osób, które nie lubią uczęszczać na siłownie publiczne,
  • Dla osób, które chcą uprawiać najefektywniejszy trening siłowy, czyli kalistenikę,
  • Dla osób, które nie mogą, nie chcą lub nie mają możliwości przeznaczyć na trening zbyt wiele czasu,
  • Dla osób, które cenią sobie wsparcie w realizacji programu.

O treningu

Program Kalistenika Funkcjonalna składa się z 3 poziomów zaawansowania:

1. Obudzony

Jest to poziom dla tych, którzy nigdy wcześniej nie uprawiali żadnej siłowej aktywności fizycznej i mają spore problemy z bazowymi ćwiczeniami siłowymi, takimi jak pompki, podciąganie na drążku itp.

Poziom składa się z 10 etapów, z czego pierwszy z nich zakłada, że nie masz siły podciągnąć się na drążku, ani wykonać pompki w staniu na rękach przy ścianie. Na tym etapie będziesz wykonywał skalowane warianty ćwiczeń (łatwiejsze wersje) oraz progresje siłowe, by ostatecznie osiągnąć siłę na wykonanie podstawowych ćwiczeń kalistenicznych oraz trudniejszych wariacji pompek.

2. Wciąż głodny

Poziom dla osób, które są w stanie podciągać się na drążku i wykonywać inne podstawowe ćwiczenia kalisteniczne w seriach. Jeśli tak jest, to Twoja forma jest na przyzwoitym poziomie, ale jesteś wciąż głodny treningu.

Poziom ten uwzględnia bardziej zaawansowane warianty ćwiczeń, a także wymagające metody treningowe, wykraczające poza zwykłe serie. Niektóre etapy z tego poziomu zawierają bloki ćwiczeń, obwody ćwiczebne oraz inne metody, gdzie czas jest znaczącym czynnikiem.

To oznacza, że w ramach swojej dotychczasowej siły zwiększysz także wytrzymałość mięśniową i możliwości adaptacyjne organizmu. Również 10 etapów treningu na tym poziomie.

3. Uzależniony

Jeśli jesteś w stanie wykonywać ten poziom, to nie wierzę, że wcześniej nic nie trenowałeś. Wykonywanie pompek czy podciągnięć seria po serii to już nie dla Ciebie. Teraz pomyśl o specjalnych wersjach ćwiczeń, które przygotują Twoją bazę gimnastyczną.

Po ukończeniu 10-ego etapu z tego poziomu będziesz miał siłę na zaawansowane ćwiczenia siłowe na drążku, z wykorzystaniem kółek gimnastycznych oraz rozmaitych wariantów pompek. Innymi słowy zapanujesz nad masa swojego ciała w zupełności.

Co zawiera pakiet?

  • Program treningowy składający się z 3 poziomów, a każdy poziom z 10 etapów. W sumie 30 różnych planów treningowych,
  • Dostęp do filmów instruktażowych, abyś wiedział dokładnie jak wykonywać ćwiczenia,
  • Gotowe tabele w formatach ods, xlsx oraz pdf do prowadzenia dziennika treningowego i notowania swoich postępów,
  • Dostęp do prywatnej playlisty na Youtube, gdzie znajdziesz materiały wideo z tipami treningowymi, poradami odnośnie ćwiczeń oraz sprzętu oraz oczywiście możliwość udzielania się w komentarzach pod filmami – program jest całkowicie edytowalny, a ja służę pomocą w indywidualnym dostosowaniu planu. Po zakupie nie zostajesz sam z programem.

Kalistenika funkcjonalna – program rozszerzony

Doskonalenie formy to proces, a cały program to temat na długie miesiące treningów. Zdaje sobie sprawę, że w tym momencie możesz nie być pewny czy Ci to odpowiada i czy kalistenika podbije Twoje serce.

Dlatego jeśli jesteś osobą początkującą, a zaawansowana kalistenika to dla Ciebie jeszcze sfera marzeń, to nie musisz kupować od razu całego programu, a jedynie podstawowy poziom OBUDZONY:

Kalistenika funkcjonalna – program podstawowy

Pamiętaj, mocne postanowienie to połowa sukcesu.