Jeden cel – dwa plany treningowe

Jeden cel – dwa plany treningowe

8 sierpnia, 2015 12 przez Rafał Mu.

Plan treningowy musi współgrać z Twoim trybem życia. Dopasowanie treningu do codziennego grafiku jest jednym z najważniejszych elementów sukcesu. Zdarza Ci się odpuścić trening przez brak czasu? No jasne. A komu nie? Aby takim zdarzeniom zapobiec najlepiej zaplanować to już wcześniej. Pamiętaj, że plan treningowy to nie tylko spis ćwiczeń ułożonych w pewien schemat, który masz powtarzać cyklicznie. To także część Twojego codziennego życia i najlepiej, aby twój plan treningu doskonale zazębiał się z Twoim grafikiem. Są takie dni, gdy człowiek leży i bawi się zmieniarką od telewizora nie mając co z sobą zrobić. Takie dni są idealne na trening. Niestety nie zawsze tak jest. Praca, szkoła, wiadomo. Nie zawsze możesz poćwiczyć o tej godzinie kiedy najbardziej lubisz. Warto więc z góry się zastanowić jak ułożyć plan treningowy, aby mieć czas i możliwości na jego zrealizowanie.

Plan treningowy dla niecierpliwych

Wiele mówi się o odpowiedniej regeneracji potreningowej. Mimo to dużo osób jest w gorącej wodzie kąpanych. Są to ci, którzy najchętniej ćwiczyliby co kilka godzin. Niektórzy z nich myślą, że im więcej trenują tym szybsze postępy zrobią, ale może to też być oznaką ambicji co jest jak najbardziej pozytywne. W każdym bądź razie takie osoby w oczekiwaniu na kolejny trening skaczą z nogi na nogę jakby stali w kolejce do toalety publicznej. Oby jak najprędzej. Jeśli lubisz ćwiczyć często to proszę bardzo. Pamiętaj jednak o zasadzie, że im częściej tym krócej. A może zwyczajnie nie masz czasu na długi trening w ciągu dnia? Czasem łatwiej jest poświecić tylko pół godziny, ale codziennie niż oderwać się od swoich obowiązków na dłużej. Dla takich osób proponuję poniższy plan treningowy na pięć dni w tygodniu:

plan treningowy na 5 dni

Plan ten zakłada częsty trening poszczególnych partii mięśni, ale w stosunkowo niewielkiej dawce. Dzięki temu zapewnisz mięśniom odpowiednią regenerację bez zbędnego spowalniania rozwoju siły. A przy tym Twój trening będzie naprawdę kompaktowy. Jak nie będziesz się obijał to wyrobisz się w ciągu wieczornego programu informacyjnego.

Plan treningowy dla nie mających czasu, ale ambitnych

Wielu z Was pewnie woli mieć w tygodniu więcej dni nietreningowych. Jesteś zapracowany i jak już się za coś bierzesz to kończysz po zachodzie słońca. Nie możesz się wówczas zebrać nawet do krótkiego treningu. A może zwyczajnie wolisz trenować rzadziej. Dla takich osób mam w rękawie plan treningowy na 2 dni w tygodniu. Czy jest to plan dla leniwych? No niekoniecznie. Niezbyt częste trenowanie okupione jest dłuższymi sesjami. Co prawda tym planem będziesz ćwiczyć rzadko, ale za to na pojedynczy trening wygospodaruj sobie więcej czasu.

plan treningowy na 2 dni

Sprawdzi się to w przypadku tych, których doba jest za krótka, ale te dwa dni w tygodniu jakoś sobie zorganizują. Przez resztę czasu niech robią co tam chcą i od drążka trzymają się z daleka. Pod warunkiem oczywiście, że w tych dwóch dniach treningowych wezmą się w garść i przeprowadzą rzetelny trening.

Obydwa rozwiązania są dobre. Stanowczo lepiej jest dopasować plan treningowy do codziennych obowiązków i go zrealizować, nawet gdyby był średnio skuteczny, niż mieć najcudowniej ułożony plan i brak czasu na treningi.

Zauważ, że obydwa plany bazują na takich samych ćwiczeniach. Jest to w zasadzie ten sam plan, ale inaczej posortowany i dopasowany do różnych stylów życia. Zdecyduj i ćwicz.