Czy taki powinien być KOBIECY TRENING?

Czy taki powinien być KOBIECY TRENING?

24 lutego, 2019 14 przez Rafał Mu.

To będzie najbardziej NIEdyplomatyczny wpis o kobiecym treningu jaki zapewne czytałeś/aś. Mówi się, że każdy powinien robić to co lubi, aby tylko sprawiało mu radość. Nie ważne co powiedzą inni. To prawda, ale jednocześnie ja mam osobiste prawo do tego by mi się to nie podobało. Dlatego nie boję się powiedzieć głośno, iż nie podobają mi się napakowane kobiety, tak samo jak z moją aprobatą nie spotka się „facet” nałogowo korzystający z takich rzeczy jak manicure, pedicure i maseczki upiększające. Jest masa kobiet, które w oczach wielu mężczyzn uchodzą za zbyt umięśnione, a jednocześnie w mojej opinii wcale tak nie jest. Uważam, że kobieta ma prawo, a nawet w wielu przypadkach powinna zbudować nieco masy mięśniowej i jednocześnie nie straci przy tym kobiecego wdzięku. Wręcz przeciwnie.

Kobiecy trening okiem mężczyzny

„Kobieta powinna być wizytówką mężczyzny” jak głosi pewne powiedzenie. Ważne, by para była dopasowana. Dlatego kobieta powinna być ładniejsza i bardziej zadbana niż jej facet. Wówczas wszystko gra. Żadna kobieta raczej nie chciałaby pokazywać się z facetem, który codziennie przechodzi więcej operacji upiększania niż ona. Spędza więcej czasu na solarium, nakłada na włosy lakier przed każdym wyjściem z domu, nosi drogie ciuchy i buty z kategorii unisex, a jeszcze nie daj Bóg ma zadbaną sylwetkę. Taki a’la model przy zwykłej dziewczynie z sąsiedztwa nie wygląda dobrze. Tzn. oni osobno wyglądają spoko, ale razem jakoś nie bardzo. Nie będą się też pewnie dobrze czuli obok siebie.

Działa to także w drugą stronę. Mężczyzna podświadomie szuka takiej kobiety, przy której będzie się czuł dowartościowany. To on chce być tym, który ma zdolność odkręcania słoików. Dlatego faceci nie lubią umięśnionych kobiet. Chociaż nie! To nie do końca prawda. Faceci po prostu nie lubią kobiet, które są bardziej umięśnione niż oni sami. Dlatego czasami widzę na zdjęciu bardzo ładną, wysportowaną kobietę, a z ust facetów słyszę, że ma zbyt męską sylwetkę. Takie uwagi czytam często pod zdjęciami niektórych fitnessek. A są to w większości opinie facetów, którzy sami są cherlakami. To zrozumiałe, że kobiety bardziej wysportowane niż oni im się po prostu nie podobają.

Kulturyści zazwyczaj wiążą się kobietami, które także uprawiają sport siłowy. Ich partnerki często wydają się bardzo umięśnione przeciętnym facetom, ale w oczach kulturystów wcale tak nie jest. Z kolei trenujące kobiety także upatrują sobie raczej silniejszych partnerów niż one same. Nie ma w tym nic dziwnego. Naturalna kolej rzeczy.

Niestety, niektóre kobiety przekraczają granicę i to znacznie. Wówczas nie są atrakcyjne nawet w oczach wielkich kulturystów. Ich sylwetki stają się zwyczajnie męskie, a w sukniach wieczorowych wyglądają komicznie. Taki stan rzeczy jest jednak możliwy tylko przy zastosowaniu sterydów anabolicznych. Kobietom trenującym rekreacyjnie taka muskulatura nie grozi. Panie mają zbyt mało testosteronu by naturalnie zbudować za dużą masę mięśniową.

Kobiecy trening, czyli jaki?

Kobiece priorytety są inne niż męskie dlatego też trening kobiety powinien być inny. Podczas gdy facetom zależy na wielkiej klacie i bicepsach, celem płci pięknej będą raczej uda i pośladki.

Uwaga! To nie znaczy, że kobieta ma zakaz trenowania ramion czy pleców. Wręcz przeciwnie. Jednak będzie to wyglądać inaczej zarówno w przypadku kobiety jak i mężczyzny.

Smukłe ramiona i umięśnione uda to znak rozpoznawczy ładnej kobiecej sylwetki. Dlatego przysiady, w każdym wariancie, klasyczne, wykroczne, sumo itd., powinny się znaleźć obowiązkowo w repertuarze treningowym kobiety. Te ćwiczenia rozwijają nie tylko same uda, ale generalnie całą dolną część ciała. Jesteśmy tak skonstruowani, że kobiety są naturalnie szersze w biodrach niż my, faceci, a nam facetom się to bardzo podoba. Szczególnie, jeśli idzie to w parze z wąską talią.

Dlaczego szpilki działają na męskie zmysły? Ponieważ kobiece łydki wydają się wówczas napięte, a tyłek bardziej wypukły. To wszystko mówi jasno jakie partie mięśniowe powinny być najmocniej angażowane w kobiecym treningu.

A co górnymi partiami mięśni? Ideał sylwetki to kształt butelki coca-coli. I nie mam na myśli butelki 2 l tylko tej ładnej szklanej butelki z kapslem. Więc oprócz szerokich bioder kobieta powinna mieć odpowiednio szerokie barki. To sprawia optycznie, że talia wydaje się węższa niż jest w rzeczywistości, a sama sylwetka nie ma niechlubnego kształtu gruszki.

Jednak górne partie ciała nie powinny być trenowane metodą izolacji mięśni lecz w ćwiczeniach złożonych. Niech przykładem będą tutaj swingi z kettlebell, thrusters, berpees itp.

Odpowiedni trening obwodowy zawierający złożone ćwiczenia funkcjonalne z pewnością wystarczy w przypadku kobiety ćwiczącej rekreacyjnie w dawce 30 min 3 razy w tygodniu. Oczywiście w połączeniu ze zdrową dietą.

Chuda nie znaczy ładna

W wielu przypadkach kobiety uważają, że powinny schudnąć, choć wcale tak nie jest. Sama waga to nie problem lecz kompozycja ciała. Dlatego często ogromnym błędem są znaczne cięcia w diecie i bieganie. Należałoby zmienić dietę na zdrową, zamiast wprowadzać bezsensownej zasady kolacja o 16:00, i rozpocząć trening anaerobowy zamiast żmudnego cardio.

W przeciwnym razie, nawet w przypadku sukcesu, kobieta ze stanu „przy kości” zmieni się w „skinny fat”. Zazwyczaj po takim procesie wszyscy znajomi będą sypać komplementami. „Wow, schudłaś, ładnie wyglądasz”. Ładnie w ubraniu. Dla kogoś, kto zna tę panią od dawna, różnica będzie spora. Ale czy chude, rozmiękłe ciało to to, czego pragnie kobieta? Nie sądzę. Choć mowa o kobietach, to właściwie dotyczy to także facetów.

PODSUMOWANIE

Dzisiaj staję trochę w obronie wysportowanych kobiet stwierdzając, że zazwyczaj nie podobają się one zawistnym miłośnikom piwa i gier komputerowych. Jednocześnie uważam, że nie każdy trening nadaje się dla kobiety. Zarówno trening kulturystyczny, który w moim mniemaniu jest wyłącznie męski, jak i bieganie długodystansowe spalające diametralnie tłuszcz, który w przypadku kobiety jest pożądany w niektórych miejscach. Trening kobiecy to odpowiedni trening.