Czy suplement to dodatkowy niepotrzebny koszt?

Czy suplement to dodatkowy niepotrzebny koszt?

5 maja, 2021 15 przez Rafał Musidlak

Dawno temu ludzie jedli naturalną żywność, która dostarczała im wielu składników odżywczych. Warzywa były pełne witamin i minerałów, a mięso było czyste i pochodziło od zdrowych zwierząt. Dobry wpływ takiej żywności na ludzki orginizm jest faktem i docenia się go nawet w dzisiejszych czasach. W ten sposób powstała dieta paleo.

Założenia tej diety są proste. Jedz jak jaskiniowiec. Tylko naturalna, nieprzetworzona żywność. Ale dziś to wciąż za mało. Dziś nie ma znaczenia, czy Twoje jedzenie jest nieprzetworzone, jeśli nadal nie wiesz, jak wyrosło Twoje jabłko lub pomidor. Oczywiście mam na myśli owoce i warzywa, których sam nie uprawiałeś, ale kupiłeś je w hiper-markecie lub nawet od polskiego rolnika, nieważne.

Pestycydy i antybiotyki są szeroko stosowane w uprawach roślin i w hodowli zwierząt. Ale nawet jeśli nie, nawet jeśli twoje warzywa zostały wyhodowane bez pestycydów i GMO i są całkowicie BIO, gleby współczesnego świata są zbyt ubogie, aby wydać wysoce pożywne owoce i warzywa.

Co teraz? Czy naprawdę nie powinno się brać pod uwagę przetwarzania przy wyborze produktów spożywczych?

Kiedy żywność przetworzona może być lepsza?

Niektórzy zwolennicy diety paleo są bardzo ortodoksyjni. Nie jedzą ani nie piją niczego, co jest zrobione nowoczesnymi metodami. Nie jedzą chleba ani ciast, ponieważ pierwotny człowiek nie mógł ich upiec. Nie jedzą też makaronu. Niektórzy wyznawcy naturalnej żywności nawet nie używają olejów w swoich kuchniach. Tak, jaskiniowiec nie mógł wyprodukować oliwy. Ich głównym pożywieniem jest mięso, ryby, warzywa, owoce, jajka i nasiona.

Czy taka postawa jest dobra? Hm…

Gdybym miał skończyć ten artykuł w tym miejscu i nie mógłbym udzielić Ci innej rady, powiedziałbym: „Tak, takie podejście jest bardzo dobre. Jedz jak jaskiniowiec, a będziesz zdrowszy ”. Ale na szczęście nie muszę. Ta rada byłaby dobra, może 30 lat temu. Dlaczego? Ponieważ 30 lat temu wszystkie owoce i warzywa zawierały nawet o 90% więcej witamin niż teraz.

Dziś ważne jest nie tylko to, czy produkt został przetworzony, ale także skąd pochodzi, jakiej jest jakości i jakich składników odżywczych dostarcza. Dlatego czasem lepszym sposobem jest zjedzenie makaronu pełnoziarnistego, który przecież jest przetworzony, niż porcji ryby pangi, które hodowane na sprzedaż są kilkukrotnie większe niż żyjące na wolności.

Dobre produkty przetworzone to także oleje roślinne. Jest to lepszy tłuszcz niż nieprzetworzony smalec. Możesz również zapewnić zdrowe tłuszcze jedząc masło orzechowe. Dobry napój to sok 100% z koncentratu owocowego. Kolejnymi dobrymi przykładami prozdrowotnych produktów przetworzonych są tofu i niesłodzone napoje roślinne (napój sojowy, napój ryżowy, napój owsiany itp.)

Przykładów jest kilka, ale pamiętaj… Cały czas mówimy o produktach nisko przetworzonych. Te wysoko przetworzone nigdy nie są dobre i powinieneś je jeść tylko od czasu do czasu.

Dlaczego o tym mówię? Chcę, żebyś wiedział, że z jednej strony straciliśmy dużo na wartości naturalnej żywności, ale z drugiej strony mamy wiele nowych prozdrowotnych produktów stworzonych przez człowieka dzięki technologii. Dlaczego nie mielibyśmy ich stosować?

Suplementy a dieta

Złe podejście to postrzeganie suplementu jako czegoś dodatkowego w codziennej diecie. To tak, jakby brać pigułki lub inne leki na jakąś chorobę. Większość osób cierpiących na jakąś chorobę nie zmienia swojej diety, ale bierze leki, aby się wyleczyć, niezależnie od tego, co jedzą. Leki są niezależne od diety.

Czy muszę mówić, że powoduje to wiele problemów? Chory często zażywa leki przeciw chorobie i jednocześnie je rzeczy, które tę chorobę wywołują.

Niestety wiele osób robi to samo w przypadku profilaktyki. Używamy suplementów, ale nadal nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Co gorsza… Uważamy, że możemy jeść, co chcemy, bo przyjmujemy tabletki. Inni zakładają, że jeśli jedzą całkiem zdrowo, nie muszą przyjmować żadnych dodatków w postaci kapsułek czy proszków.

To wszystko powoduje, że niektórzy ludzie niechętnie przyjmują suplementy, chociaż nie wahają się zażywać leków, będąc chorym. Ale czy nie jest lepiej zapobiegać zamiast leczyć?

Zintegruj suplementy ze swoją dietą

Powiem ci coś o soli. Mówi się, że sól jest bardzo niezdrowa, ale w odniesieniu do soli przetworzonej. Potrzebna jest sól nieprzetworzona i nierafinowana, jak polska sól z Kłodawy. Zawiera wiele minerałów i wierz mi lub nie, ale używam jej jako suplementu w upalne dni. Sól doskonale nawadnia. Trzymam sól w postaci kryształków i połykam ją popijając wodą.

Sól traktuję jak coś, co wzbogaca moją dietę i oczywiście dodaję ją do potraw. To duża część mojej diety. Nie traktuję soli jako czegoś, co muszę dodatkowo stosować. Po prostu jej używam.

To samo robię przygotowując śniadanie. Na śniadanie często piję koktajl z bananów, płatków owsianych, otrębów i wody lub napoju roślinnego. Ale koniecznie dodaję różne proszki. Są to zazwyczaj zielony jęczmień, magnez, siarka, czasem kurkuma i jedna lub dwie miarki odżywczego proszku Herbalife. Wszystkie te składniki składają się na jeden wartościowy posiłek. Zauważ, że używam zwykłych produktów spożywczych i suplementów w jednym posiłku, ale suplementy w tym przypadku nie są dodatkami, ale są tak samo ważne jak inne składniki.

Bez nich mój koktajl byłby bardzo ubogi. Byłaby to po prostu woda zmieszana z bananami i płatkami owsianymi. O wiele mniej wartościowe i mniej smaczne.

Innym moim pomysłem jest użycie moich pożywnych proszków jako składników owsianki. Kroję banany i umieszczam w misce. Dodaję płatki owsiane, otręby i czarny sezam. Zamiast przetworzonego mleka wlewam własny napój z wody, odrobiny napoju roślinnego i miarki odżywki białkowo-węglowodanowej Herbalife Nutrition.

Proszek jest doskonałą formą suplementu, ponieważ możesz go dodać do swoich koktajli, do posiłku lub zrobić napój. To nie znaczy, że nie używam tabletek. Witaminy biorę w tabletkach, ale cenię sobie złożone produkty odżywcze.

Nigdy nie będziesz zadowolony ze swoich suplementów, jeśli nie będą one znacząco uzupełniać Twojej diety. Inwestując w suplementy i produkty odżywcze należy jednocześnie zrezygnować z nieodpowiednich produktów żywnościowych. Czy zdecydowałeś się używać nieprzetworzonej soli? Zrezygnuj z gotowych przypraw z glutaminianem sodu. Kupujesz słodkie odżywki? Przestań wydawać pieniądze na cukierki. W ten sposób możesz ulepszać swoją dietę.

Oczywiście dobra, zdrowa dieta jest trochę droższa, ale tylko w krótkiej perspektywie. Na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze bez konieczności wydawania ich na leki i wizyty u lekarza. Pamiętaj, że witaminy, odżywcze proszki i odżywki nie powinny być czymś dodatkowym. Powinny stanowić istotną część Twojego odżywiania zintegrowaną z codzienną dietą.