Jaka powinna być średnica drążka i na jakiej wysokości powinien być umieszczony?

Jaka powinna być średnica drążka i na jakiej wysokości powinien być umieszczony?

2 lipca, 2023 22 przez Rafał Musidlak

Podciąganie – mówi się, że to ćwiczenie można wykonywać na czymkolwiek, choćby na gałęzi. No niby tak, ale sprawa nie jest taka oczywista. Tak proste narzędzie, jakim jest właśnie drążek, też ma swoje parametry wpływające na jakość oraz trudność treningu.

Z miejsca wyróżniłbym trzy takie parametry: grubość drążka, czyli jego średnica, wysokość, na jakiej drążek jest umieszczony oraz giętkość drążka. Na temat tego ostatniego nie ma co za dużo gadać. Drążek powinien być sztywny. Może być delikatnie sprężysty i odkształcać się nieznacznie pod Twoim ciężarem, ale nie możesz na nim dyndać jak na wietrze.

Dlatego większość gałęzi odpada. Zresztą nie ma co sobie za bardzo komplikować życia, skoro na rynku jest mnogość rozmaitych drążków do podciągania, a i zwykła rura do szczęścia wystarczy. Zajmijmy się więc ważniejszymi cechami drążka, grubością i wysokością.

Są jeszcze inne dwie ważne cechy drążka, mianowicie jego kształt (np. wyprofilowanie, albo zagięcie chwytów) oraz dodatkowe uchwyty. O tym jednak pisałem już dawno temu, więc teraz nie będę poruszał tego tematu. Możesz o tym poczytać tutaj: Jaki wybrać drążek do podciągania?

Średnica drążka do podciągania

Drążek nie powinien być ani za cienki, ani za gruby (wiem, Ameryki nie odkryłem). Średnica drążka powinna zapewnić Ci komfortowy chwyt. Drążek nie powinien wpijać Ci się w dłonie. Za cienki drążek może być powodem bólu podczas treningu oraz zbytnim powstawaniem odcisków. 

Zbyt gruby drążek natomiast może uniemożliwić Ci objęcie go dłonią. Powinieneś mieć możliwość komfortowego zastosowania chwytu zamkniętego, czyli takiego, gdy kciuk obejmuje drążek pod spodem. Konkrety…

Średnica drążka 20 mm

Taka średnica drążka będzie stanowczo za mała. 2-centymetrowa rurka nadaje się do wieszania prania, a nie do treningu. Omijaj takie drążki z daleka.

Średnica drążka 25 mm

To jest standardowa grubość większości drążków, jakie możesz kupić w sklepach. Taką średnicę miał mój drążek narożny firmy MAGNUS POWER. Powiem szczerze, że średnica 25 mm jest moim zdaniem nieco za mała. Sam stosowałem zawsze podczas podciągania rękawice treningowe, co dawało wrażenie grubszego chwytu. 

Firma MAGNUS POWER zweryfikowała jednak ten parametr swoich drążków i teraz w ich ofercie znajdują się drążki o średnicy 27 mm. Dla osoby początkującej i średniozaawansowanej uważam taką średnicę za słuszną, albo inaczej: uważam to za minimum. 

Cieńsze drążki odpadają. Osoby z dużymi dłońmi mogą jednak odczuwać dyskomfort podczas podciągania. W razie co polecam zaopatrzyć się w grube rękawice treningowe.

Średnica drążka 30 mm

Drążki o średnicy 30 – 35 mm można zaobserwować w boksach crossfitowych i na salach street-workoutowych, a także we flow-parkach. Z takimi drążkami to już można poważnie porozmawiać i poważnie na nich potrenować. 

Będą z pewnością komfortowe dla znacznej większości osób, nawet tych z dużymi dłońmi. Osoby początkujące i ci o mniejszych dłoniach mogą mieć problemy z utrzymaniem uchwytu, ale moim zdaniem warto być zdeterminowanym i mimo wszystko ćwiczyć na 3-centymetrowym drążku. Z czasem siła chwytu się zwiększy.

Średnica drążka 38 mm

Nie jest to żaden standard, lecz średnica drążka, jaką sam stosowałem, gdy jeszcze uprawiałem tzw. home-workout. Rolę drążka przejął słupek ogrodowy z Obi. Nie jestem osobą o zbyt wielkich dłoniach i przyznam szczerze, że początki były trudne. 

Średnica drążka do podciągania
Mój drążek – 38 mm

Przez pierwsze tygodnie nie było mowy o chwycie zamkniętym, przedramiona nie wytrzymywały. Później było już o niebo lepiej. Tak gruby drążek nie jest Ci niezbędny. Ja postanowiłem go stosować dla zwiększenia siły chwytu, która była moją słabą stroną. 

Dodam tutaj, że podobne drążki znajdują się w Tompkins Square Park, gdzie trenuje Al Kavadlo (dokładnie 37 mm).

Średnica drążka 50 mm

Wspomniany Al Kavadlo pisze w swojej książce „Podnoszenie Poprzeczki”, że jego własne drążki mają 5 cm średnicy! To już jest szlak, którym podążać mogą tylko weterani kalisteniki. Z całą pewnością chwyt zamknięty na takim drążku będą mogli stosować tylko nieliczni.

Na jakiej wysokości ma wisieć drążek?

Jeżeli trenujesz w siłowni lub jakimś flow-parku, to jesteś skazany na sprzęt, jaki się tam znajduje. Nie masz jednak powodu do zmartwień. Wysokość montażu drążka nie będzie dla Ciebie przeszkodą. Gdy jednak będziesz trenował na drążku zamontowanym przez siebie, to czemu by sobie życia nie ułatwić?

Musisz pamiętać, że wysokość drążka powinna Ci umożliwić zwis swobodny. Dlatego doskakiwanie do niego jest koniecznością. Jednak jeśli drążek jest usytuowany zbyt wysoko, a Ty musisz za każdym razem zmuszać się do mocnego podskoku, to nie jest dobrze.

Im wyżej musisz skakać, tym większe prawdopodobieństwo, że Twój chwyt nie będzie taki, jak byś chciał. Drążek powinien być zawieszony tak, aby wystarczył niewielki doskok. Pamiętaj o tym, gdy będziesz samodzielnie konstruował swój drążek lub będziesz montował w domu drążek zakupiony w sklepie.

Średnica i wysokość drążka