Typy sylwetki Sheldona

Typy sylwetki Sheldona

5 sierpnia, 2014 2 przez Rafał Musidlak

Aby lepiej określić swoje predyspozycje do uprawiania konkretnego sportu, możesz przypisać swój typ budowy ciała do któregoś z trzech somatycznych typów sylwetki według Sheldona. William Sheldon na podstawie fotografii 4000 studentów wywnioskował, że istnieją 3 główne typy budowy ciała. Mimo, iż miało to miejsce w 1940 r. to w środowisku osób uprawiających sporty siłowe do dziś stosuje się kryteria Sheldona do określenia typu budowy ciała.

Dzięki temu łatwiej jest ustalić odpowiednią dietę oraz plan treningowy dla danej osoby. Jeśli trafnie określimy typ sylwetki jakiejś osoby, możemy nawet stwierdzić, czy ma ona predyspozycje do jakiegoś sportu, czy być może w ogóle się do niego nie nadaje.

Trzy główne typy sylwetki

Przyjrzyjmy się trzem głównym typom sylwetki Sheldona i zobaczmy, co je wyróżnia.

Endomorfik

Endomorficzny typ budowy charakteryzuje się dużą ilością tkanki tłuszczowej, grubymi kośćmi, ale też sporymi mięśniami. Innymi słowy typowy grubas. Osobom, którym najbliżej do tego typy sylwetki, ciężko jest pozbyć się dużego brzucha, ale dość łatwo nabierają masy mięśniowej.

Z reguły są oni też bardzo silni. Endomorficy mają predyspozycje do sportów siłowych, ale nie sylwetkowych. Sprawdzą się m. in. w podnoszeniu ciężarów, trójboju siłowym, rzucie młotem oraz na zawodach strong-man.

Jednak jeśli jesteś endomorfikiem, raczej nie bierz się za skoki o tyczce. Nie jest powiedziane, że endomorfik nie ma prawa uprawiać sportów lekkoatletycznych, jednak osoby o lepszych predyspozycjach będą osiągać te same wyniki dużo mniejszym nakładem pracy.

Ektomorfik

Ektomorfik jest przeciwieństwem endomorfika. Niski poziom tkanki tłuszczowej oraz znikoma masa mięśniowa. Po prostu chudzielec absolutny. Ektomorfikom ciężko jest przybrać na wadze. Nie tyją nawet po pączkach.

Niestety równie ciężko jest im wyhodować potężną muskulaturę. Dlatego też sporty siłowe nie są ich mocną stroną, ale też nie do końca. Jeśli jesteś bliski ektomorficznej budowie ciała, być może nie porazisz nikogo wielkością bicepsa, ani nie zostaniesz strong-manem, ale jesteś zapewne dość sprawny. Dzięki temu śmiało możesz uprawiać taki sport siłowy, w którym występują kategorie wagowe.

Szczególne predyspozycje masz natomiast do sportów wytrzymałościowych, szybkościowych i lekkoatletycznych, a także do gimnastyki.

typy sylwetki Sheldona

Mezomorfik

Mezomorfik łączy w sobie zalety endomorfika i ektomorfika. Charakteryzuje się niewielką ilością tkanki tłuszczowej oraz łatwością w nabieraniu masy mięśniowej. Innymi słowy urodzony osiłek. Mezomorficy mają predyspozycje niemal do każdego sportu.

Przy odpowiednim treningu są w stanie wykształcić w sobie cechy pożądane w sportach siłowych, wytrzymałościowych czy lekkoatletycznych. Jeśli jesteś mezomorfikiem i jeszcze nie uprawiasz żadnego sportu to znaczy, że marnujesz talent dany Ci od Boga.

Główne typy sylwetki Sheldona są rzadko spotykane

Sheldon opracował 3 wzorcowe typy budowy ciała, jednak tak naprawdę są to jedynie wyznaczniki do bardziej szczegółowego określenia sylwetki danego osobnika. Rzadko się zdarza by ktoś był w 100% endo-, ekto- lub mezomorfikiem.

Zdecydowana większość z nas jest mieszańcami tych trzech wzorców. Chcąc określić poprawnie swój typ budowy ciała powinieneś zastosować punktację Sheldona w skali 1 – 7.

Im więcej cech poszczególnego typu sylwetki posiadasz, tym więcej punktów sobie przypisujesz. I tak klasyczny endomorfik otrzymuje punktację 7-1-1. Rasowy mezomorfik to punktacja 1-7-1, a punkty ektomorfika to 1-1-7. Tak więc osoba o punktacji 5-5-2 będzie krępej budowy ciała, misiowaty, ale nie grubas, barczysty o długich kończynach.

Natomiast kogoś o szczupłych ramionach i nogach ale z nieco większym brzuchem określimy punktacją np. 3-3-7. Przypisując sobie punkty na wzór Sheldona możemy, co prawda z dużym marginesem, określić swoje predyspozycje do konkretnego sportu.

Typy sylwetki a predyspozycje

Przyjrzyjmy się, w jakich sportach siłowych możesz mieć przewagę ze względu na dany typ sylwetki.

Kalistenika

Kalistenika tak naprawdę jest formą treningu, metodą, można rzec – modelem treningu, a nie sportem więc nie trzeba mieć do niej predyspozycji.

Będąc ektomorfikiem z łatwością przyjdzie Ci wykonywanie takich ćwiczeń jak podciąganie na drążku, stanie na rękach itd. Dzięki kalistenice rozwiniesz niesamowitą sprawność i wytrzymałość. Przy odpowiednim reżimie treningowym będziesz w stanie wykonywać ćwiczenia, które dla innych będą poza zasięgiem. Zatem nie przejmuj się trudnością w nabieraniu masy mięśniowej i postaw na sprawność, a po latach zobaczysz, że i Twój stan umięśnienia siłą rzeczy diametralnie się zmieni.

Jesteś endomorfikiem? Więc być może nie potrafisz podciągnąć się ani razu, ale zaraz… Dużą masę ciała możesz wykorzystać jako zaletę. Podciągając się zaledwie kilka razy będziesz o niebo silniejszy niż ektomorfik, który podciągnie się 20 razy. Masz ciężej więc wykorzystaj to. Kalistenika może być dla Ciebie znakomitym narzedziem w budowaniu olbrzymiej siły. Naucz się podciągać na drążku i podciągaj się coraz więcej.

Rób coraz więcej pompek, przysiadów. Z Twoją masą ciała te ćwiczenia będą ciężkie, a to bardzo dobrze. Z czasem natomiast będziesz zaskakiwał ludzi jak bardzo sprawny jesteś przy Twojej krępej budowie. I pamiętaj, kalistenika to samo zdrowie, a Ty jako osoba ze skłonnością do tycia jesteś bardziej narażony na choroby cywilizacyjne. Zacznij więc uprawiać kalistenikę, a za kilka lat będziesz dziękował sam sobie za podjęcie tej decyzji.

Jeśli jesteś mezomorfikiem to jedyne co może stanąć Ci na drodze do zgłębienia tajników kalisteniki to brak motywacji i determinacji. Twoje ciało natomiast jest genetycznie przystosowane do każdej formy wysiłku. Nie masz więc na co czekać.

Najprawdopodobniej jednak masz cechy co najmniej dwóch typów sylwetki. Określ więc siebie metodą punktacji Sheldona i zastanów się co możesz osiągnąć uprawiając kalistenikę.

Bodybuilding – trening sylwetkowy

Wiele osób ostatecznie trenuje dla estetycznej sylwetki. Jeśli i dla Ciebie jest to główny priorytet, to ustalenie odpowiedniej drogi do celu, biorąc pod uwagę typ sylwetki, będzie kluczowe.

Nie mam dla Ciebie dobrych wieści, jeśli jesteś ektomorfikiem. W środowisku bodubuilderów taki typ budowy ciała nazywa się także hardgainerem, co oznacza osobę z trudnościami w nabieraniu masy.

Powiem wprost, nie osiągniesz wielkich rozmiarów, ale możesz stać się osobą niezwykle “dociętą” – żylaście umięśnioną. Bez wielkich wyrzeczeń w diecie, krata na brzuchu to tylko kwestia czasu. Postaw na ćwiczenia ciężkie, wielostawowe, jak przysiady i ciągi. Izolację zostaw innym.

Endomorfik także nie będzie miał łatwo. Będziesz duży, ale misiowaty. Mimo wszystko osoba z nadwagą szybciej zauważy rezultaty. W miarę utraty tkanki tłuszczowej, mięśnie zaczną się uwidaczniać. Myślę, że takiej osobie szybciej przyjdzie motywacja.

Włącz trening aerobowy i nie zabetonuj się mentalnie na dźwiganie w stałych schematach, a możesz zyskać estetyczną sylwetkę.

Jako mezomorfik masz wielkie szczęście. Jesteś nieoszlifowanym diamentem w świecie kulturystyki. Tylko działać. Chociaż z taką sylwetką i uwarunkowaniami, zastanów się czy nie lepiej jest wziąć się za ciekawszy typ treningu niż nudne “klata-barki-biceps-triceps” 🙂

Cross-trening

Ektomorficy bardzo łatwo odnajdą się w cross-treningu. Głównie dlatego, że znajdą swój obszar, w którym będą się czuć jak ryba w wodzie. Może nie będą podnosić dużych ciężarów, ale za to ćwiczenia z masą własnego ciała, które w treningu przekrojowym mają szczególne miejsce, okażą się ich konikiem.

Sprawdzą się też w próbach wydolnościowych. Jesteś ekto? Cross może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, aby cieszyć się treningiem siłowym i jednocześnie wzrastać w tym, do czego masz szczególne predyspozycje.

Dokładnie to samo mógłbym powiedzieć każdemu ednomorfikowi. Oni też się odnajdą, ale obszary, na których się skupią, będą inne. Endomorfik powinien skupić się na podstawowych ćwiczeniach siłowych, ale z czasem próbować nowych metod – obwody ćwiczebne, trening na czas, a w miarę nabierania sprawności, ćwiczenia z masą własnego ciała oraz ich kombinacje z ciężarami.

Jesteś mezomorfikiem? Cross-trening, to dla Ciebie okazja, aby stać się sportowcem wielopłaszczyznowym. Możesz zbudować naprawdę wszechstronną formę fizyczną, a specjalizowanie się w konkretnej dziedzinie, będzie zależeć jedynie od Twoich własnych upodobań.

Działanie ponad narzekanie

Niezależnie od tego, czy już jesteś wysportowany, czy Twoja forma fizyczna, to jedno wielkie nieporozumienie, możesz działać. Pamiętaj, że zawsze masz szansę się w czymś odnaleźć. Nie szukaj wymówek. Znajdź swoją drogę i nią podążaj.

Ostatecznie przecież nie chodzi o to, aby być jak inni. Bądź oryginalny, a swoje słabości możesz zamienić w zalety. Trzeba jedynie włożyć trochę pracy.

Piąteczka!