TRENING FUNKCJONALNY – jakie EFEKTY daje trening funkcjonalny i co musisz o nim wiedzieć?

TRENING FUNKCJONALNY – jakie EFEKTY daje trening funkcjonalny i co musisz o nim wiedzieć?

24 września, 2018 64 przez Rafał Musidlak

Trening funkcjonalny stał się dla mnie głównym modelem treningowym. Pozwól, że opowiem Ci dlaczego uważam, że jest to najlepsza opcja dla większości osób i dlaczego dzięki treningowi funkcjonalnemu uzyskasz prawdopodobnie najlepsze efekty.

Po wielu miesiącach typowo kulturystycznego treningu, którego celem była poprawa sylwetki, nastąpił w moim życiu taki moment, kiedy poczułem się zrezygnowany, zdemotywowany, a moje treningi zdawały się prowadzić donikąd. Jako, że jestem osobą z genetyką kompletnie nie nadającą się do sportów sylwetkowych (co udowodnię poniżej), trening kulturystyczny dawał mi nieznaczny przyrost siły i jeszcze bardziej nieznaczny przyrost masy mięśniowej.

Uznałem, że nie ma sensu brnąć dalej w ten ślepy zaułek skoro osoby z mniejszym doświadczeniem oraz zaangażowaniem, ale z predyspozycjami, uzyskują lepsze efekty niż ja.

Potem pojawiła się kalistenika i był to strzał w dziesiątkę. Nie dość, że moja sylwetka zaczęła się w końcu poprawiać, to jeszcze zdobyłem sprawność i progres w ćwiczeniach gimnastycznych, o których 100-kilogramowi faceci ćwiczący na maszynach mogą tylko pomarzyć. Ale to nie wszystko…

Dzięki kalistenice uświadomiłem sobie, że ćwiczenia z masą własnego ciała powinny być podstawą treningu siłowego, ale nie trzeba się do niej ograniczać. Po uzupełnieniu kalisteniki w ćwiczenia z niewielkim obciążeniem zewnętrznym, angażujące całe ciało, możemy stworzyć trening funkcjonalny ukierunkowany na każdy cel lub przygotowujący nas do każdego zadania czy sportu.

Trening funkcjonalny na poważnie. O największych mitach

Chciałbym rozwiać z miejsca największe mity jakie powstają wokół treningu funkcjonalnego. Mówi się, że jest to trening, który przede wszystkim ma ułatwić człowiekowi codzienne życie. Jest to poniekąd prawda, ale także olbrzymie spłycenie tej formy treningu.

Przede wszystkim należy zadać pytanie, jak miałyby wyglądać ćwiczenia bazujące na ruchach życia codziennego i co miałyby wnosić do treningu. Inne pytanie, które od razu nasuwa mi się na myśl to to, jaką trudność sprawia statystycznemu człowiekowi codzienna egzystencja?

Jeśli nie wiesz na czym polega trening funkcjonalny to zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu wyjaśniającego tę kwestię.

Musisz wiedzieć, że w treningu funkcjonalności często wykorzystywane są ćwiczenia, których przeciętny Kowalski nie będzie w stanie wykonać z miejsca. Są to ćwiczenia dość trudne technicznie i wymagają czasu by je opanować. Bo przecież czy podciąganie na drążku albo podrzut odważnika kettlebell jest tym co robimy na co dzień jako zwykła czynność? Nie.

W takim razie skoro na treningu funkcjonalnym wykonywać mam specjalistyczne ćwiczenia, to jak ma mi to pomóc w codziennym życiu? Rzecz w tym, że jeśli masz doświadczenie w takich ćwiczeniach jak podrzut sztangi, to nie będzie żadnym kłopotem zapakowanie worka cementu na sklepowy wózek bez ryzyka wypadnięcia dysku.

Jeśli podciągasz się na drążku, to wejście na drzewo w celu ściągnięcia dzieciakom piłki w parku będzie o wiele łatwiejsze. Ktoś, kto ma trudności z utrzymaniem masy własnego ciała zwisając z gałęzi będzie miał z tym większy problem.

Innymi słowy wytrenowanie na treningu funkcjonalnym z wykorzystaniem specyficznych ćwiczeń sprawia, że codzienne czynności lub takie, które mogą się sporadycznie pojawić w Twoim życiu, nie będą stanowić dla Ciebie wyzwania.

Więc czy trening funkcjonalny ułatwia życie? Tak, ale nie jest to celem samym w sobie. Celem jest zbudowanie większej formy i sprawności wykraczającej poza możliwości przeciętnego człowieka. Nie spłycajmy więc tych metod treningowych do czynności życia codziennego.

Czy trening funkcjonalny jest trudny, czyli efekty skalowania?

Trening funkcjonalny jest skuteczny w swej prostocie. Wykorzystując zaledwie 2 – 3 ćwiczenia możesz przećwiczyć całe ciało ponieważ ćwiczenia funkcjonalne angażują wiele grup mięśniowych. Nie wymaga także zbyt wiele czasu. Intensywność oraz gęstość treningu sprawia, że w ciągu 20 minut możesz wykonać niesamowicie dużą pracę. Dlatego też tę formę treningu można polecić dosłownie każdemu. Jedyne czego potrzebujesz to chęci.

Skoro jednak niektóre ćwiczenia funkcjonalne są trudne technicznie do wykonania, to czy faktycznie każdy może podjąć się takiej aktywności fizycznej? Tutaj naprzeciw wychodzi skalowanie ćwiczeń, wykorzystywane w crossficie – sporcie, który w istocie bazuje na ćwiczeniach funkcjonalnych.

Czym jest skalowanie? Skalowanie ćwiczenia, to dostosowanie jego trudności do poziomu ćwiczącego. Skalowanie w przypadku podciągania na drążku może wyglądać w ten sposób:

  • początkujący: podciąganie australijskie (wiosłowanie odwrotne)
  • średnio-zaawansowani: podciąganie na drążku
  • zaawansowani: podciąganie na drążku z dodatkowym obciążeniem lub muscle-up

Przepaść między wiosłowaniem odwrotnym, a muscle-up jest ogromna, niemniej jednak obydwa ćwiczenia bazują na podobnym wzorcu ruchowym. Dlatego też dzięki skalowaniu zarówno początkujący jak i zaawansowany mogą wykonać ten sam trening. Jeśli więc nie masz doświadczenia, ani wysokiej formy, nie musisz się przejmować, że trening funkcjonalny okaże się za trudny.

Jakie efekty możesz uzyskać stosując TRENING FUNKCJONALNY?

Mimo iż trening funkcjonalny ma przede wszystkim na celu poprawę formy fizycznej, to zdobywa coraz większą popularność i uznanie w kwestii poprawy sylwetki. Jak się okazuje, sprawdza się często lepiej niż typowy trening sylwetkowy stosowany w klubach fitness.

Dlaczego tak się dzieje? To proste. Osoby uprawiające sporty sylwetkowe skupiają się jedynie na jednym aspekcie sylwetki w danym przedziale czasowym. Zazwyczaj jest to albo zdobywanie masy mięśniowej, albo utrata tkanki tłuszczowej (tzw. trening na rzeźbę). Wymaga to poświęcenia innych cykli treningowych, co wymaga większego zaangażowania oraz czasu.

trening funkcjonalny efekty

Stosujący trening funkcjonalny rezygnują z ćwiczeń na jedną partię mięśniową na rzecz spójnego wysiłku angażującego zazwyczaj całe ciało. Miksują ćwiczenia siłowe z wydolnościowymi, a nawet z ćwiczeniami cardio w jednym cyklu treningowym. Zdarza się też, że na jednej sesji treningowej. To sprawia, że utrata tkanki tłuszczowej następuje wraz z nabieraniem masy mięśniowej. Co prawda nie dba się tutaj o każdy szczegół jak w przypadku fitness, jednak efekty w postaci estetycznej sylwetki są więcej niż zadowalające.

Jako, że trening funkcjonalny możesz ukierunkować na dowolny cel, jest nieodłącznym elementem treningu wszelakich sportowców zawodowych. Jego skuteczność oraz przydatność w kreowaniu wszechstronnych zawodników jest tak olbrzymia, że powstały specyficzne zawody dla sportowców funkcjonalnych. Mowa oczywiście o Crossfit Games czyli zawodach crossfitowych.

Na tym blogu postaram się pokazać Ci, że powinieneś stanowczo włączyć do swojego treningu ćwiczenia funkcjonalne. Jeżeli dopiero zaczynasz swój epizod życiowy z aktywnością fizyczną na wysokim poziomie i zastawiasz się jaki model treningu zastosować u siebie, to odpowiadam: Trening funkcjonalny!