Panie i panowie, bohaterem dzisiejszego wpisu jest SANDBAG, czyli rewelacyjny przyrząd do treningu funkcjonalnego, w tym siłowego, wytrzymałościowego, kondycyjnego, crossfitowego i generalnie wielorakiego. Możliwości trenowania z sandbagiem są naprawdę nieograniczone. Sam wykorzystuję sangbaga jako dodatkowe obciążenie do siłowych ćwiczeń kalistenicznych oraz w treningu obwodowym. I powiem szczerze, że sprawdza się świetnie. Jeśli chodzi o trening, to najbardziej cenię sobie prostotę i minimalizm. Branża fitness oferuje Ci całą gamę sprzętu do ćwiczeń. Jedne z nich, to maszyny treningowe warte kilkaset, a niekiedy nawet kilka tysięcy złotych, a które przeznaczone są zazwyczaj do wykonywania jednego tylko ćwiczenia. Inne, to prosty sprzęt za parę złotych, dzięki któremu możesz przeprowadzić cały trening. Te pierwsze same w sobie nie zbudują Twojej formy, te drugie wręcz przeciwnie – uczynią z Ciebie prawdziwego twardziela. Takim prostym sprzętem jest np. drążek do podciągania, zwykła sztanga lub gwoźdź dzisiejszego programu – SANDBAG.

SANDBAG firmy Elite Games

Jak już wcześniej wspomniałem, możesz wydać tysiące złotych na wyposażenie swojej domowej siłowni, ale żelaznej formy nie da się kupić. Musisz sobie na nią zapracować. Szukając wolnego ciężaru, który wzbogaci moje treningi, miałem jasno postawione oczekiwania. Sprzęt musi być tani, prosty, o szerokim spectrum zastosowania. Inaczej rzecz ujmując, to musi być ciężar, z którym będę mógł się zmagać na wiele różnych sposobów, a po skończonym treningu odłożę go w kąt i nie będzie zwracał na siebie uwagi.

No i znalazłem: Worek z piachem!

Worek z piachem, jak podają niektóre źródła, był stosowany w treningu od zamierzchłych czasów przez dawnych wojowników, atletów greckich, gladiatorów. Dzisiaj zalety treningu funkcjonalnego z sandbagiem znów są doceniane przez współczesnych fighterów, a także przez szkoleniowców elitarnych jednostek wojskowych.

A także przez wielu amatorów szeroko pojętej aktywności fizycznej, którzy chcą zwyczajnie poprawić swoje osiągnięcia na różnych płaszczyznach formy.

To dobrze, wszak dawny worek z piachem został wzięty pod lupę przez wielu producentów sprzętu sportowego i pod ich okiem ewoluował. Dzięki temu stał się bardzo praktycznym i funkcjonalnym sprzętem do ćwiczeń.

Mój wybór padł ma produkt firmy Elite Games ponieważ już od początku wyglądał na godnego zaufania. Między innymi dzięki takim cechom jak:

  • Możliwość wypełnienia nie tylko piachem (waga 20 kg), ale też i kamieniami oraz stalowymi kulkami, dzięki czemu waga może wzrosnąć aż do 40 kg.
  • Do każdego z czterech wkładów producent dodaje polipropylenową wkładkę, co gwarantuje całkowitą szczelność.
  • Materiał, z którego wykonany jest sandbag jest praktycznie niezniszczalny, jak informuje producent. Dla przykładu, taśmy, z których wykonane są uchwyty, mają siłę uciągu 450 kg. Nie ma więc obawy przez przedwczesnym zniszczeniem sandbaga podczas treningu na zewnątrz.

Poniżej wideo-prezentacja używanego przeze mnie SANDBAGA Elite Games:

Bądź czujny ponieważ w następnym wpisie zaprezentuję Ci ćwiczenia jakie z powodzeniem możesz wykorzystać w swoim treningu funkcjonalnym.