Napoje energetyczne – cudowne panaceum na brak energii

Napoje energetyczne – cudowne panaceum na brak energii

23 maja, 2014 1 przez Rafał Musidlak

Napoje energetyczne podbiły świat w mgnieniu oka. Reklamowane jako znakomite źródło energii w puszce sprzedają się jak świeże bułeczki. Wystarczy wejść do sklepu, zakupić puszkę często wyglądem przypominającą baterię i po wypiciu człowiek od razu czuje się lepiej. To chyba najlepszy wynalazek w dziedzinie dietetyki ostatnich lat! Nie grozi nam już senność za kierownicą, brak koncentracji przed egzaminem czy brak ochoczego pobudzenia przed treningiem bo… mamy NAPOJE ENERGETYCZNE!

Fenomen napojów energetycznych

W jednej puszce tego “znakomitego” napoju znajduje się wszystko czego człowiek potrzebuje do efektywnego pobudzenia. Przynajmniej tak wmawiają nam producenci tych wynalazków. Jak często pijesz tak zwane energy drinki? Jeśli jesteś jedną z tych osób, które uparcie twierdzą, że wypicie takiego napoju stawia ich na nogi, proponuję Ci zastanowić się nad jedną rzeczą. Załóżmy, że masz przed sobą jeden napój energetyczny i jeden zwykły napój o takim samym smaku. Czujesz zmęczenie, charakterystyczną błogość, której towarzyszy zmulony wzrok. Chcesz się naładować prądem i sięgasz losowo po jeden z dwóch wymienionych wyżej napojów. Nie wiesz który. Na prawdę myślisz, że po wypiciu zwykłego napoju z miejsca byś rozpoznał, że to nie jest napój energetyczny? I na odwrót – rozpoznałbyś, że to co wypiłeś musi być napojem energetycznym bo przecież poczułeś się taki pobudzony?

Szczerze mówiąc nie wierzę w to. Nawet gdyby producent jakiegoś napoju energetycznego okazał się oszustem i nie napchał do niego kofeiny, tauryny itd. większość fanów “energetyków” i tak twierdziłaby, że ów napój ich pobudził. Bo przecież tak mówi reklama i tak jest napisane na tej lśniącej puszce. Tak działa efekt placebo, a placebo jest tym, dzięki czemu najłatwiej zarobić na tego typu produktach.

Mimo to masa ludzi wciąż wypija energy drinki hektolitrami wierząc, że dostaną po tym niesamowitego kopa. Czy jednak na prawdę czujesz się po nim pobudzony?

Jak działają napoje energetyczne?

napoje energetycznePobudzenie po wypiciu napoju energetycznego może faktycznie wystąpić, jednak uczucie to trwa bardzo krótko, a zaraz po nim następuje jeszcze większy spadek energii niż przed wypiciem. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości cukru, który powoduje gwałtowny skok insuliny. Trwa to około kilku minut. W tym czasie Twój organizm próbuje zbić poziom cukru, który powiększył się nienaturalnie szybko. Wysoki poziom insuliny natomiast w końcowym efekcie powoduje równie gwałtowny spadek cukru. Rezultat tego jest oczywiście taki, że po chwilowym pobudzeniu nie ma śladu. Gdy w tym momencie sięgniesz po kolejny napój energetyczny, możesz jedynie współczuć swojemu organizmowi. Częste skoki insuliny bowiem objawią się w przyszłości kłopotami z ciśnieniem tętniczym.

Tak, to nie kofeina, a właśnie cukier jest głównym składnikiem pobudzającym. Dlaczego? O tym za chwilę.

Jaki skład mają napoje energetyczne?

KOFEINA
Powszechnie panuje opinia, że napoje energetyczne zawierają nawet więcej kofeiny niż kawa i dlatego też ich działanie pobudzające jest tak mocne. Nic bardziej mylnego. Podczas gdy szklanka kawy parzonej zawiera do 160mg kofeiny, a szklanka kawy rozpuszczalnej około 100mg kofeiny, w 250ml energy drinku znajduje się jej średnio 70 – 80mg! Kawa bije nasze cudowne “energetyki” na łeb.

napoje energetyczne

Ale same liczby to nie wszystko. Naturalna kofeina znajdująca się w ziarnach kawy działa na Twój organizm łagodnie, powoli podbijając ciśnienie, które później tak samo powoli spada no normalnego poziomu. Nie zagraża to za bardzo Twojemu zdrowiu. Inaczej sprawy się mają w przypadku syntetycznej kofeiny zawartej w napojach energetycznych, po której skoki i spadki ciśnienia są dużo gwałtowniejsze. To z kolei najkrótsza droga do nadciśnienia.

TAURYNA I GUARANA
Obydwa te składniki również nie górują ilością w składzie napojów energetycznych. Na domiar tego są to oczywiście syntetyczne składniki.

CUKIER
250ml napoju energetycznego, czyli zawartość jednej puszki, kryje w sobie do siedmiu łyżeczek cukru!! I to jest właśnie odpowiedź na pytanie: dlaczego cukier jest głównym czynnikiem pobudzającym w energy drinkach. Równie mocny efekt możesz uzyskać po wypiciu szklanki ciepłej wody lub herbaty mocno posłodzonej. Nie trzeba chyba tłumaczyć jaki ma to wpływ na wzrost masy tłuszczowej. Puszka “energetyka” liczy sobie ponad 300 pustych kalorii.

DOBRE SKŁADNIKI NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH?
Przeciętny energy drink zawiera również dobrodziejstwa. Inozytol działający pozytywnie na gospodarkę wapniową dobrze wpływa na samopoczucie. Witamina B3 dba o naczynia krwionośne, B5 zapobiega przemęczeniu, a B6 odpowiada za magazynowanie energii. Niestety wszystkie te składniki są również syntetyczne, toteż ich działanie jest dużo słabsze.

Moja konkluzja na temat napojów energetycznych

Najlepszym dowodem na to, że za sukcesem niezdrowych napojów energetycznych stoi reklama i marketing, może być rozbieżność cenowa tego produktu. Energy drinka możesz kupić równie dobrze za 2zł i za 10zł. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie będą się one znacząco różniły składem oraz jakością. Wiele osób i tak często sięga po te droższe w przeświadczeniu o ich wyższości. Są oni jednak uwielbiani przez producentów tych napojów, których wyprodukowanie jednej puszki kosztuje około 50 groszy. Jeśli więc jesteś dobroczyńcą i chcesz oddać swoje pieniądze innym, udaj się na stację benzynową i zostaw dychę za szklankę wody z cukrem, szczyptą syntetycznej kofeiny i syntetycznych witamin.

Jeśli natomiast szanujesz swoje zdrowie i złotówki zawsze możesz samodzielnie przyrządzić napój, który doda Ci energii. Przepis:

  • Szklanka wody – nawodnienie
  • 2 łyżeczki miodu – zdrowe węglowodany
  • szczypta soli morskiej – uzupełnienie minerałów utraconych z potem
  • świeżo wyciśnięty sok z cytryny – witamina C (naturalna!)

Być może gdy następnym razem złapie Cię senność dobrze się zastanowisz zanim sięgniesz po napoje energetyczne.