Dlaczego trening SPLIT jest lepszy niż FBW?

Trening całego ciała na jednej sesji czy też trening dzielony? Oto jest pytanie. Opinie są różne. Jedni mówią o wyższości treningu SPLIT, inni, że to FBW (Full Body Workout) daje większe korzyści. Można tę kwestię rozważać czysto teoretycznie, analizując czas regeneracji potrzebnej danym grupom mięśni, czas potrzebny na trening, zaangażowanie się w trening danej partii mięśniowej samego ćwiczącego, możliwość urozmaicenia planu oraz monotonię itd. itd. itd. Ja oszczędzę Ci całej tej teorii bo ćwiczę nie od dziś i wyrobiłem sobie własne zdanie co do tej kwestii. I mogę powiedzieć wprost: Przepraszam Cię treningu FBW, zostańmy przyjaciółmi bo moje serce należy do SPLIT-u. Tak, stosuję tylko i wyłącznie trening dzielony i uważam, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie aniżeli praca nad całym ciałem jednorazowo. Dlaczego? O tym dalej.

„Mocniej, ale rzadziej” sprawdza się lepiej niż „lżej, ale częściej”

Jeśli trenujesz, to masz dwa wyjścia. Albo mocno dajesz w kość danej partii mięśniowej lecz ćwiczysz ją rzadziej, dając czas na regenerację, albo nie znęcasz się za bardzo nad jedną grupą mięśni w zamian dostając możliwość częstszego jej ćwiczenia. Niby wychodzi na to samo, ale z moich obserwacji wynika, że to pierwsze sprawdza się lepiej. Generalizując, bo to też zależy od grupy mięśniowej. O ile brzuch możesz ćwiczyć często (nawet codziennie), o tyle duże mięśnie (klatka, plecy, uda) lepiej jest atakować raz na kilka dni, ale porządnie.

TAKA SYTUACJA:
Jeden tydzień wypadł mi z życiorysu treningowego. No niestety, obowiązki, praca, choroba – różnie bywa. Zdarza mi się przerywać treningi na kilka dni, niezbyt często, ale jednak. Zawsze po takiej przerwie jestem głodny treningu i nie mogę się go doczekać. Z drugiej strony towarzyszy mi kac moralny czy też to przygnębiające poczucie niespełnionego obowiązku. „Kur…a, nie ćwiczyłem kilka dni” – spoglądam na dzienniczek treningowy i sprawdzam wyniki z poprzedniego treningu. „No ładnie – myślę sobie – obym chociaż wyrównał ilość powtórzeń z ostatniego razu to będzie dobrze po takiej przerwie”. No i co? Nie tylko wyniki wyrównuję, ale zdarza się, że je poprawiam. Wbrew pozorom takie przerwy często mi sprzyjają (o ile nie zdarzają się za często). Dlatego właśnie śmiem twierdzić, że większy wysiłek i dłuższy odpoczynek są spoko. Nie przejmuję się też za bardzo gdy jakiś dzień z treningu mi wypadnie. Po prostu przesuwam plan o dzień do przodu (nie omijam) i nigdy nie tracę na wynikach.

PONADTO:
Jeśli mocno dowaliłeś plecom i minęło 5 dni od treningu, a ty z jakichś powodów nie możesz ćwiczyć, to nic takiego się nie stanie jeśli przetrenujesz je ponownie dnia siódmego. Z kolei w przypadku FBW, dwu- czy też trzydniowe opóźnienie będzie miało bardziej znaczący wymiar.

Wady treningu SPLIT blakną w obliczu kalisteniki

Owszem, trening dzielony ma swoje wady. Najczęściej wymieniane to:

 1. NIE MOŻESZ OMINĄĆ TRENINGU – Przypisując konkretną partię mięśni do konkretnego dnia tygodnia nie możesz ominąć żadnego treningu. Jeśli na przykład w piątek masz zaplanowany trening barków i bicepsów, a z jakiegoś powodu nie możesz tego dnia trenować, to nie możesz przełożyć tego treningu na sobotę ponieważ w sobotę masz już zaplanowane co innego do przećwiczenia. Istnieje możliwość przełożenia treningu na dzień wolny bo mało kto ćwiczy 7 dni w tygodniu, ale jest to dość uciążliwe, a jeśli zajdzie potrzeba odłożenia dwóch dni, to trening trzeba ominąć i tyle.
 2. NIE MOŻESZ ĆWICZYĆ SWOJEJ ULUBIONEJ PARTII MIĘŚNIOWEJ TAK CZĘSTO JAKBYŚ CHCIAŁ – Klasyka splitu polega na tym, że każdą partię mięśni trenuje się jeden raz w tygodniu. Przez to właśnie na swój ulubiony trening trzeba czekać cały tydzień.
 3. NIE MOŻESZ TRENOWAĆ DANEJ PARTII OPTYMALNIE CZĘSTO – Gdy partia mięśniowa zregeneruje się po treningu i mogłaby być trenowana już na czwarty dzień, to niestety nie jest, bo z kolejnym treningiem należy czekać cały tydzień. Inne dni tygodnia zajęte są przecież przez inne mięśnie.

Faktycznie, powyższe argumenty „przeciw” mogą być przeszkodą, jednak wszystko to blaknie w obliczu kalisteniki, a ściślej rzecz ujmując, treningu ogólnorozwojowego. Oto kontrargumenty:

 1. MOŻESZ OMINĄĆ TRENING – Trening ogólnorozwojowy bazujący na kalistenice czy też nie, opiera się na ćwiczeniach wielostawowych, a te angażują dużą ilość mięśni. Zjawisko izolowania mięśni jest tutaj znikome więc odpada nam konieczność przypisywania każdej grupy mięśni do każdego dnia z osobna. Dlatego też sytuacja, kiedy jakaś grupa mięśniowa nie pracuje cały tydzień, praktycznie nie występuje. Treningi są dzielone nie na 5 czy 7 lecz na 3 lub 4, a często nawet na dwie różne sesje (np. trening push-pull). Nic nie stoi na przeszkodzie by trening środowy w razie konieczności odbyć w czwartek, a nawet w piątek i kontynuować plan w dotychczasowej kolejności.
 2. MOŻESZ ĆWICZYĆ ULUBIONĄ PARTIĘ MIĘŚNI BARDZO CZĘSTO – Ćwiczenia angażujące konkretne partie mięśni zazwyczaj przeplatają się w ciągu tygodnia. Możesz na przykład wykonywać łącznie 6 serii na plecy w poniedziałek, 3 serie w środę i 1 serię w piątek, co daje łącznie 10 serii tygodniowo, zamiast wykonywać te 10 serii tylko w poniedziałek i czekać na kolejny trening pleców cały tydzień.
 3. MOŻESZ TRENOWAĆ KAŻDĄ GRUPĘ MIĘŚNI OPTYMALNIE CZĘSTO – Częstotliwość trenowania danej grupy mięśniowej zależy od jednorazowej dawki ćwiczeń na pojedynczym treningu. Możesz przecież stosować tylko jedno ćwiczenie w dwóch seriach na daną grupę mięśni i trenować ją co drugi dzień, dołączając do treningu innych grup, lub poświęcić cały trening tylko tej partii i trenować ją raz w tygodniu. Elastyczność jest duża, a wybór należy do Ciebie.

Trening SPLIT pozwala na stosowanie rozmaitych metod treningowych

Jeśli robisz 3 serie ćwiczenia na jedną grupę mięśni, to możesz przećwiczyć wszystkie grupy na jednym treningu, a czas treningu nie będzie wcale zbyt długi. Wykonanie 3-ech serii nie trwa długo więc i cały trening też nie. Możesz być bardziej elastyczny i na jedną grupę zastosować 4 lub nawet 5 serii łącznie (np. 3 serie pierwszego ćwiczenia i 2 serie drugiego), a na inną partię tylko 2 serie lub nawet 1 serię. Na kolejnym treningu możesz zrobić odwrotnie. Tym sposobem jesteś w stanie urozmaicić plan treningowy na zasadach FBW.

I właściwie na tym koniec. A co z tak wspaniałymi metodami treningowymi, stosowanymi na szeroką skalę jak drabinki, 5×5, ilość serii na czas itd.? Ciężko jest stosować takie metody w FBW. Natomiast w treningu SPLIT nie ma problemu.

trening split

Obecnie stosuję 4 serie w pompkach na jednej ręce. Ręce mam dwie więc łącznie daje to 8 serii. Same pompki na jednej ręce zajmują mi nawet 20 min. Gdybym po tym czasie miał przećwiczyć resztę całego ciała, to… nie chciałoby mi się. Ale to nie jedyny powód. Po prostu nie miałbym siły jeszcze na inne ciężkie ćwiczenia. Nie byłbym w stanie włożyć tyle samo energii w tak wymagające ćwiczenia jak podciąganie szerokie, do którego zresztą stosuję na dzień dzisiejszy drabinkę w dół na czas, co zajmuje mi samo w sobie około 12 minut. A gdzie jeszcze barki, brzuchy, nogi? Ok, mógłbym to zrobić, ale byłoby to już tzw. ćwiczenie na zaliczenie, czy też na „odwal się”.

Nie możesz zatem stosować zbyt wymagających metod treningowych jeśli robisz FBW. Split daje o wiele większe możliwości.

Różne partie mięśniowe potrzebują różnej częstotliwości treningu

Duże grupy mięśni (uda, plecy, klatka) regenerują się relatywnie długo, nawet do kilku dni, biorąc pod uwagę, że trenujemy je dość ciężko. Małe partie mięśni (łydki, brzuch, przedramiona) nawet po ciężkim treningu szybciej dochodzą do siebie. Trenowanie całego ciała za każdym razem, stosując taką samą objętość treningową dla każdej partii mięśniowej, nie jest zatem optymalne. Trening FBW daje Ci możliwość zróżnicowania objętości treningowej dla każdej z grup mięśni. Trening split oprócz tego umożliwia Ci jeszcze dostosowanie częstotliwości treningu dla każdej partii. Osobiście uważam, że ćwiczenia siłowe dla nóg wystarczy wykonywać jeden raz w tygodniu, a progresować tylko objętością i/lub intensywnością. Brzuch natomiast warto angażować 3 razy w tygodniu. Ta różnica wynika z anatomii i różnej zdolności adaptacji dla tych mięśni. Dzięki treningowi dzielonemu możesz zatem lepiej zoptymalizować trening i pod tym kątem.

Trening dzielony umożliwia osiąganie celów

To jest właściwie główny powód, dla którego uważam, że FBW jest stworzone dla sylwetkowców. Trenują oni całe ciało, a ich celem nadrzędnym jest zawsze to samo – wygląd. My, kalisteniści, a także wszyscy, którzy miłują trening funkcjonalny, trenujemy mając na celowniku różne cele. Jedni chcą osiągnąć wreszcie swoje pierwsze podciągnięcie na drążku, inni nauczyć się stania na rękach, a jeszcze inni zwyczajnie poprawić wyniki w ulubionych ćwiczeniach. To wszystko wymaga dostosowania całego planu treningowego pod konkretny cel treningowy.

A wiesz co się najlepiej do tego nadaje? Tak, trening dzielony. Dzięki niemu możesz bardziej skupić się na tym co chcesz, a mniej ważne dla Ciebie ćwiczenia, tudzież grupy mięśni, umieścić na dalszym planie.

A ZATEM…

Trening dzielony daje Ci o wiele więcej możliwości niż FBW. Pamiętaj jednak o jednej rzeczy. Klasyka SPLIT-u polega na trenowaniu jednej partii mięśniowej jeden raz w tygodniu. Takie rozwiązanie faktycznie nie jest dobre. Stawia na Twojej drodze podobne ograniczenia jak trening FBW. Głównie brak możliwości dostosowania częstotliwości ćwiczeń na daną grupę mięśni. Mówiąc „SPLIT” zazwyczaj mamy na myśli właśnie takie rozwiązanie. Jednak nawet jeśli podzielisz plan treningowy na dwie różne sesje, np. trening A i trening B, to jest to już trening dzielony. Nawet jeśli wykonujesz trening A w poniedziałki i czwartki, a trening B we wtorki i piątki.

Aby moje sumienie pozostało czyste muszę Cię również uprzedzić o największej wadzie treningu SPLIT. Mianowicie o możliwości popełnienie większej ilości błędów. Zatem dobrze pomyśl nad swoim planem, by wykorzystać w pełni to co możesz zyskać dzięki treningowi dzielonemu.

 

11 komentarzy

 1. Blog Ozonee napisał(a):

  Po pierwsze, zazdroszczę kalistentowego stażu! Ja dopiero raczkuję w tym temacie 🙁 Będę zaglądał do Ciebie częściej, bo trening funkcjonalny znasz od podszewki. Świetny poradnik! Kalistenka jest rzeczywiście najbardziej liberalna, bo pozwala się cieszyć wysiłkiem fizycznym (nie musimy się „zmuszać” do treningu, gdyż plan nam to nakazuje). Wiadomo, nie zawsze mamy siłę i ochotę na trening 🙂
  Pozdrawiam, zapraszam do mnie i życzę wielu sportowych sukcesów 🙂

 2. Arek napisał(a):

  Hmm czytam i czytam i któryś z nas nie wie o czym i chyba to jesteś Ty ;). Kalistenika to przecież typowe FBW ;). Milego dnia.

  • Rafał Mu. napisał(a):

   No chyba faktycznie któryś z nas nie wie 🙂 Widzę, że nie jesteś obeznany z tematem więc spieszę wyjaśnić. Kalistenika to pojęcie oznaczające trening z wykorzystaniem masy własnego ciała. Wykorzystując masę ciała możesz na jednym treningu ćwiczyć tylko niektóre partie mięśni (stosując split). FBW oznacza TRENING WSZYSTKICH PARTII mięśniowych na jednym treningu. Nie ma więc nic wspólnego z tym czy uprawiasz kalistenikę czy używasz ciężarów. Ja uprawiam kalistenikę i nigdy nie stosuję FBW. Pozdro.

   P.S. Dziękuje za komentarz, ale szkoda, że wcześniej nie czytasz wpisu, bo to jasno wynika z tekstu. A tak się napracowałem 🙂

  • Arek napisał(a):

   😉 Kalistenika to ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała I NIE DA SIĘ zrobić ćwiczeń izolowanych a co za tym idzie, każdy trening to będzie FBW. FBW oznacza że ćwiczone naraz jest więcej niż jedna partia mięśniowa, niekoniecznie każda, aczkolwiek przy niemal każdym ćwiczeniu kalistenicznym używa się mięśni całego ciała (podciąganie, pompki) więc jak najbardziej kalistenika opiera się na FBW.

  • Arek napisał(a):

   Jak chciałbyś zrobić ten SPLIT w kalistenice 😉

  • Rafał Mu. napisał(a):

   Nic podobnego. FBW to FULL BODY WORKOUT, czyli trening CAŁEGO CIAŁA na treningu – wszystkich partii mięśniowych. Jeżeli oznaczałoby trening więcej niż jednej partii, to każdy kulturysta stosuje FBW bo ćwiczy więcej niż jedną partię, np biceps i triceps. Oznaczałoby to, że właściwie wszyscy stosują FBW, bo takie ćwiczenia jak wyciskanie sztangi na ławce, czy wyciskanie na barki także angażują więcej niż jedną partię.

   To, że podczas pompek napinasz brzuch to nie oznacza, że są one ćwiczone w tym ćwiczeniu, to nie są mięśnie docelowe w pompkach. Jeśli pytasz jak robię SPLIT w kalistenice, to przejrzyj plany treningowe na tym blogu. Prawie wszystkie oparte są o split. Jeśli na treningu robisz tylko pompki i podciąganie, ale nie robisz ćwiczeń na brzuch ani na nogi to to już nie jest FUll BODY WORKOUT.

   A jeśli uważasz, że podczas podciągania trenuje się też nogi, a w trakcie przysiadów ćwiczy się barki, to ja już nie wiem 🙂

 3. Majkel napisał(a):

  lepsza regeneracja na treningu split? cos mi sie nie wydaje :/

 4. eddie napisał(a):

  Zgadzam się całkowicie z autorem. Przy trenowaniu zaawansowanych ćwiczeń (typu plancha, flag, podciągnięcie na 1 ręce itd) postęp można osiągnąć właściwie tylko w treningu dzielonym. Nie da się w ramach jednej sesji dostatecznie ciężko przetrenować wszystkich partii ciała. Jeżeli np. wykonam plan konieczny do poprawy wyników w pompkach na samych rękach, to po takim treningu przez ok. sześć godzin nie powinienem mieć siły na wykonanie czegokolwiek innego. Jeżeli natomiast wykonam mniej powtórzeń, tak żeby w ramach tej samej sesji wykonać dodatkowe ćwiczenia (np. podciąganie) to nie osiągnę postępu w pompkach, bo organizm nie dostanie odpowiednio silnego bodźca. Trening FBW sprawdza się na początku drogi, gdy trzon treningu stanowią klasyczne pompki, zwykłe podciągnięcia, dipy, przysiady i standardowe ćwiczenia na brzuch. Na późniejszym etapie, gdy przymierzamy się do np do 30 podciągnięć, podciągnięcia na 1 ręce, podciągania w pozycji deski, flagi, planchy itd, trening dzielony staje się koniecznością

 5. Przem napisał(a):

  Mocniej, ale rzadziej” sprawdza się lepiej niż „lżej, ale częściej”
  Tak napisałeś.
  Pavel Tsatsulin i paru jego zacnych i silnych kolegów twierdzi, że jeśli chodzi o trening prawdziwej siły, to najlepiej mocno (ale nie na maxa) na 60-70% i często (codziennie z 1 przerwą w tygodniu) i nigdy do upadku mięśniowego!
  Myślę, że nie ma jednej złotej reguły. Można zbudować siłę na wiele sposobów.

  • Rafał Mu. napisał(a):

   Oczywiście masz rację. Siłę można zbudować na wiele sposobów. Ja jednak jestem fanem maksymalnych serii do upadku. Trenując na 70% musisz wykonywać więcej serii w tygodniu i trenować ciężej. Przy maksymalnym wysiłku wystarczą niekiedy 4 serie tygodniowo. Idea kompaktowego treningu to właśnie minimalizowanie go w czasie, bo jak wiadomo czas to pieniądz, a wiele osób narzeka na brak czasu na trening.

   Takie wynalazki jak super-serie i drop-sety są właśnie dla tych, dla których nawet zwykła seria do upadku to za mało. W obliczu takiego treningu, serie na 70% to takie jakby przedszkole 🙂

   Fanem drop-setów był sam Schwarzenegger, który też przecież zacny jest 🙂 Przeczytałem książkę Tsatsulina i trochę się z niej nauczyłem. Wiem że jest on promotorem takich metod jak smarowanie gwintów, gdzie należy robić po parę powtórzeń ale kilka razy dziennie. Mnie to nie przekonuje, ale nigdy nie powiem, że jest to złe.

   Nie neguję takiego treningu, bo jak ktoś mądry kiedyś powiedział: „każda metoda treningowa jest dobra jeśli potrafisz ją uzasadnić”. Oczywiście nie ma złotej reguły, jak napisałeś. Poniżej zacytowanych przez Ciebie słów napisałem też: „Jeśli trenujesz, to masz dwa wyjścia. Albo mocno dajesz w kość danej partii mięśniowej lecz ćwiczysz ją rzadziej, dając czas na regenerację, albo nie znęcasz się za bardzo nad jedną grupą mięśni w zamian dostając możliwość częstszego jej ćwiczenia”

   Oznacza to, że ostateczny wybór należy do Ciebie. Dzięki i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *